);*} Birikimimizle savunma sanayisine yönelmeliyiz

Birikimimizle savunma sanayisine yönelmeliyiz

Konya’nın traktör ve tarım makinaları üretiminde başarılı olduğunu kaydeden Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Aziz Hakan Altun, Konyalı firmaların mevcut birikim ve deneyimlerini savunma sanayisine aktarabileceğini söyledi

Birikimimizle savunma sanayisine yönelmeliyiz

Konya’da makina sektörünün iyi durumda olduğunu ifade eden Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Aziz Hakan Altun, savunma sanayisine yapılan bir ürünün diğer ürünlere göre 5-10 kat değerli olduğunu söyledi. Konya’nın bu farkı görmesi ve avantajlarını değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Altun, traktör veya tarım makinaları imal eden firmaların savunma sanayinde kullanılan ürünlerin benzerini ürettiğini kaydederek, “Biz de tarım makinalarında ne kadar güçlü bir il olduğumuzu biliyoruz. Tek yapacağımız iş, tarım makinasında ürettiğimiz ürün ve kaliteyi savunma sanayisine aktarmak. Eğer devletimizde Konya’yı yönlendirirse savunma sanayisinde Konya’nın çok başarılı olacağını düşünüyorum. Konya’nın bu konuda potansiyeli çok fazla” dedi. Konya’nın aynı zamanda markalaşmaya da önem vermesi gerektiğini anlatan Altun, Konyalı firmaların belli bir kültür, deneyim ve birikimi olduğunu, birikimi marka ve reklam yoluyla anlatarak, Türkiye çapında kırdığını kabuğunu dünya çapında da kırması gerektiğini belirtti.

“KONYA SAVUNMA SANAYİSİNE YÖNELMELİ”

Konya’da makina sektöründe bin 500’ün üzerinde firma bulunduğunu ifade eden Makina Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Aziz Hakan Altun, Konya sanayisinin üretemeyeceği makina ve ürün bulunmadığını söyledi. Konya sanayisinde işçilik ve işleme kabiliyetinin çok yüksek düzeyde olduğunu ifade eden Altun, “Bugün Konya sanayisindeki firmalarımız dünyanın ileri gelen araç firmalarına otomotiv yedek parçası üretiyor ve iş hacimleri çok yüksek. Konya’da otomotiv, tarım ve gıda makinaları en önde gelen sektördür. Gıda işlemesinde kullanılan her türlü makina Konya’da üretiliyor. Bunun yanı sıra Konya’da son 10 yılda öne çıkan bir başka sektörümüzde araç üstü vinç dediğimiz sektör. Bu konuda Konya, Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesi ve bu alanda bazı firmalarımız diğer ülkelere ihracat yapıyor. Son yıllarda savunma sanayi dediğimiz alan sürekli gelişiyor ve bu alanda Konya’da çalışan firmalar var. Devlet kurumlarıyla anlaşmalı iş yapan Konyalı firmalarımızın olduğunu biliyoruz. Bakın savunma sanayisine yapılan bir ürün diğer ürünlere göre 5-10 kat daha değerli oluyor. Konya bu farkı görmeli ve bu konudaki avantajlarını değerlendirmeli. Devlet Konya’nın farkını görerek şehrimizi savunma sanayisine yönlendirmesi gerekiyor. Konya’nın bu konuda potansiyeli çok fazla. Traktör veya tarım makinaları imal eden firmalar savunma sanayinde kullanılan ürünlerin benzerini üretiyor. Biz de tarım makinalarında ne kadar güçlü bir il olduğumuzu biliyoruz. Tek yapacağımız iş, tarım makinasında ürettiğimiz ürün ve kaliteyi savunma sanayisine aktarmak. Eğer devletimizde Konya’yı yönlendirirse savunma sanayisinde Konya’nın çok başarılı olacağını düşünüyorum” sözlerini kullandı. Konya’da üretim amaçlı sanayinin 1980’lerde oluşmaya başladığını, 1990’lı yılların Konya sanayisi için bebeklik ve çocukluk dönemi olduğunu ve 2000’li yıllarında gençlik dönemi olarak düşünülebileceğini aktaran Başkan Altun, Konya sanayisinin atılganlık dönemi içinde olduğunu söyledi. Atılım içinde bulunan firmaların ürünlerinin kaliteli olması içinde ellerinden geleni yapmaya çalıştığını dile getirdi. Konya’nın AR-GE ve tasarıma çok önem verdiğini anlatan Altun, firmaların işlevselliğe önem verdiğini kaydetti. Altun, ilerleyen yıllarda Konyalı firmaların dünya çapında üretim yapacak hale geleceğini aktardı.

NİTELİKLİ ELEMAN KAZANDIRILMALI

Konya’da en çok istihdam sağlayan sektörlerden bir tanesinin makina sektörü olduğunu dile getiren Aziz Hakan Altun, günümüzde sanayide çalışmak için belli bir niteliğe sahip olunması gerektiğini söyledi. Sanayide belli niteliklere sahip çalışan kişilerin daha fazla yetiştikten sonra önünün açıldığını ifade eden Altun, “Konya sanayisi istihdam öncesinde nitelikli eleman sorununu çözmeli. Meslek lisesi mezunu, mesleki yeterlilik ile kendini yetiştiren kişileri Konya sanayisinde daha fazla görmeliyiz. Bu konuya öncelik verilmesi gerekiyor. Kendini yetiştirmiş nitelikli elemanlar eğer Konya sanayisine aktarılabilirse sanayide kalite ve başarılı üretim daha iyi noktalara gelecektir. Bu sayede iş hacmi artacak ve istihdam konusunda da artışlar yaşanacak. Nitelikli eleman geldikten sonra makina sektöründeki istihdamın da Konya için ilk üç sırada kalmasını sağlamaya devam edeceğini düşünüyorum”  dedi. Konya’nın sürekli büyüdüğü ve geliştiğini kaydeden Altun, makina sektörünün bu konuda daha iyi noktalara gelebileceğini söyledi. Konya sanayisinin üretim konusuna daha fazla önem vermesinin doğru olacağını belirten Başkan Altun, gelişmiş ülkelerin üretime her zaman öncelik verdiğini, bu ülkelerin güçlü devletler olduğunu ve dünya politikası ile piyasasına da bu ülkelerin yön verdiğini anlattı. Konya’nın en iyi şekilde üretim yapması ve sürekliliğin sağlanması gerektiğini dile getiren Altun, devletin bu konuda teşvik ve yardımlarının devam etmesinin önemine dikkati çekti. Altun, ürün ve üretim olmadan istihdam ve dışa bağımlılık sorunlarının çözülemeyeceğini söyledi.

“MARKALAŞMANIN ÖNEMİ ANLAŞILMALI”

Makina sektöründe üretim yapan firmaların reklam ve markalaşma konusuna önem vermesi gerektiğini dile getiren Başkan Aziz Hakan Altun, reklamını iyi yapan firmaların markasını ön plana çıkartabildiğini anlattı. Makina sektöründe kaliteli ürünlerin bulunduğunu aktaran Altun, “Firmalarımız markalaşmanın önemini daha iyi kavramalı ve bu konuda teşvik edilmeli. Konya’daki firmalarımızın bu şekilde önlerinin daha fazla açılacağını düşünüyorum. Bakıldığı zaman yurtdışındaki fuarlara giderek stant açan firmalarımız var. Bunlar markalaşmanın çabasının sonucudur. Bunların daha fazla artacağını düşünüyorum. Firmalarımız fuarlar sayesinde kendi potansiyelinin farkına varıyor ve sektördeki diğer firmalar ile kendisini kıyaslıyor. Fuarlara giden firmalarımız bize şunu anlatıyor: ‘Aynı ürünü üretiyoruz aynı kalitede ama ismi sayesinde diğer firma daha fazla ön plana çıkıyor.’ İşte, bizde diyoruz ki Konyalı firmalarımızın kültürü, deneyimi ve birikimi var. Firmalarımız bu birikimi marka ve reklam yoluyla anlatması gerekiyor. Aslında bazı firmalarımız bunu ön plana çıkarmaya başladı. Yurtdışına çıkan firmalarımız markalaşmanın önemini anlamış durumda” diye konuştu. Konya makina sektörünün dünyanın en iyi markalarına hizmet verdiğini ve Konya sanayisinin atılganlık dönemi içinde markalaşmayı mutlaka sağlaması gerektiğini kaydeden Başkan Aziz Hakan Altun, Konya için övünç kaynağı olan firmaların daha fazla öne çıkması gerektiğini söyledi. Markalaşma konusunda Türkiye’de bazı illerin örnek alınabileceğini kaydeden Altun, ‘Biz başkasına yan sanayi değil, birleşip markalaşarak kendimize ürün çıkartmayı hedefleriz’ demesi gerektiğini söyledi. Altun, Konyalı firmaların Türkiye çapında kabuğunu kırdığını ve dünya çapında da kabuğunu kırması gerektiğini dile getirdi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık