);*} ‘Bireyler afete hazır olmalı’

‘Bireyler afete hazır olmalı’

Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 2017 yılı çalışmaları konusunda bilgilendirme toplantısında konuşan AFAD İl Müdürü Yıldız Tosun, “Her birey afet öğrenirse afete hazır oluruz” dedi

‘Bireyler afete hazır olmalı’

Konya İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü(AFAD) 2017 yılı çalışmaları konusunda bilgilendirmek yapmak üzere basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Konya Afet ve Acil Durum İl Müdürü Yıldız Tosun, AFAD’ın çalışmalarını titizlikle yaptığını, Konya’nın temel afet bilinci eğitimi verilmesi kapsamında Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını ve afet bilinci konusunda bireysel bilinçlenmeye dikkati çekerek, “Her birey afet öğrenirse afete hazır oluruz” dedi.

ÇALIŞMALAR TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLÜYOR

İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri’nin hazırlık, iyileştirme, müdahale ve zarar azaltma konusunda bütünleşik afet yönetimi döngüsü içinde hareket ettiğini söyleyen Yıldız Tosun, “Müdürlüğümüz Konya’nın afet ve acil durum tehlike ve risklerini belirlemek, afet ve acil durum hazırlıklarını yapmak, afet ve acil durum risk azaltma, müdahale ve iyileştirme il planlarını, mahallî idareler ile kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği ve koordinasyon içinde yapmak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur. İl afet ve acil durum yönetim merkezini yönetmek, kesintisiz ve güvenli haberleşmeyi sağlamak ve afet ve acil durumlarda meydana gelen kayıp ve hasarı tespit etmek veya ettirmekte yine bizlerin görevidir. Biz müdürlük olarak bütün bu sorumluluklarımızın bilincindeyiz ve çalışmaların en iyi noktaya gelmesi için elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz. Yine AFAD olarak, afet ve acil durumlara ilişkin eğitim faaliyetlerini yapmak veya yaptırmak, sivil toplum kuruluşları ile gönüllü kişilerin afet ve acil durum yönetimi ile ilgili akreditasyonunu yapmak ve belgelendirmek, afet ve acil durumlarda, gerekli arama ve kurtarma malzemeleri ile halkın barınma, beslenme ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılacak gıda, araç, gereç ve malzemeler için depolar kurmak ve yönetmekte yine kurumumuzun sorumluluğu içindedir. Bunların yanı sıra seferberlik ve savaş hazırlıkları ile sivil savunma hizmetlerine ilişkin görevleri ilde biz yerine getiriyoruz ve diğer kurum ile kuruluşlarla birlikte hareket ediyoruz” dedi. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddeler ile benzeri diğer teknolojik maddelerin tespiti, teşhisi ve arındırılması ile ilgili hizmetleri de yürüttüklerini kaydeden Tosun, bu ve benzeri diğer çalışmaların da kurum tarafından ciddi ve titiz bir şekilde yürütüldüğünü anlattı.

185 BİN 620 KİŞİYE TEMEL AFET BİLİNCİ EĞİTİMİ

Depremle ilgili Konya ‘da istasyonlar bulunduğunu dile getiren Yıldız Tosun, başta Seydişehir, Ereğli ve Meram’da olmak üzere toplam 7 adet zayıf yer hareketi istasyonu, Yunak, Akşehir ve Beyşehir’de başta olmak üzere de toplam 8 adet kuvvetli yer hareketi istasyonu bulunduğunu belirtti. AFAD istasyonları hariç Konya’da Kandilli Rasathanesi’nin de istasyonları bulunduğunu aktaran Tosun, Cihanbeyli, Hadim ve Karapınar’da başta olmak üzere 7 adet zayıf yer hareketi istasyonu, Yunak ve Seydişehir olmak üzere de  2 adet kuvvetli yer hareketi  istasyonu bulunduğunu söyledi. Konya AFAD çalışmaları kapsamında bilgiler veren Tosun, “Konya AFAD olarak 2013 yılından itibaren 185 bin 620 kişiye temel afet bilinci eğitimi verdik ve Türkiye genelinde bu eğitimler de ikinci sırayı aldık. Bunun yanı sıra KBRN farkındalık ve arama kurtarma eğitimleri verildi ve 11 sivil toplum kuruluşu ile arama kurtarma protokolü imzalandı. Ayrıca AFAD, ülkemizde afet ve acil durumlar ile sivil savunma hizmetleri kapsamında sivillerin bireysel korunması ve ülke savunmasına destek gerektirecek olaylara lra karşı hazırlıklı olmak için yürüttüğü çalışmlarda önemli bir dönüm noktası olan ve halkımızı yürüttüğümüz çalışmalara bizzat katılmasını sağlayacak “O Kahraman Sensin” kampanyasını başlattı. Konya’da bu kampanyaya 2 bin 638 gönüllü katıldı. Konya AFAD, Suriyeli kardeş aile olarak belirlediği 10 dairelik bir apartmandaki Suriyelilerle ilgileniyor. Yine 2015 yılından bu yana Suriye’den Konya’ya gelen Suriyeliler için eczanelere toplam 14 milyar 10 milyon 302 bin 79 TL ilaç gideri ödemesi yapıldı. Konya’dan sivil toplum kuruluşlarının yardımları kapsamında Suriye’ye 605 TIR yardım gitti, 70 bin Suriyeliye yine STK’lar aracılığıyla 45 bin battaniye, temizlik malzemesi ve çanta gibi muhtelif yardımlar yapıldı” sözlerini kullandı. Tosun, 2015 yılında kaya ıslahı çalışması yaptıklarını ve 171 konutun kurtarıldığını ve Taşkent, Halkapınar ve Ilgın’da da ıslah çalışmaları yapıldığını kaydetti.

AFAD’IN DİĞER ÇALIŞMALARI

5902 ve 4123 sayılı kanunlar kapsamında afetten etkilenen kamu kurum ve kuruluşlar ile afetzedeler son 3 yılda toplamda 8 milyar 870 milyon TL afet yardımı ödeneği verildiğini açıklayan Tosun, gelen ödeneklerin ilgili kamu kurum ve kuruluşlara aktarıldığını belirtti. İl merkezi ve ilçelerde 724 adet afet konutu yapıldığını söyleyen Tosun, “2016 yılında yerel yönetim afet ve acil yardım ödeneğinden 1 milyon 539 bin TL geldi ve bu rakam 2017 yılında 10 milyon 641 bin TL’ye yükseldi. Aralık 2016-Ocak 2017 dönemi aşırı kar yağışından dolayı işyerlerinde oluşan zaralardan dolayı ise 5 milyon TL yardım geldi, 2017 yılında ise yangınlardan dolayı 57 bin TL yardım bizlere ulaştı. Yine AFAD Konya Müdürlüğümüze ait 14 adet ikaz alarm ve siren sisteminin 12 tanesinin faal olarak çalışmakta olduğu, 2 adet telsiz rölesinin periyodik olarak bakımlarının yapıldığı, toplamda ise 15 adet deprem gözlem istayonu bulunduğunu söylemek isterim. Yine Müdürlüğümüzün 112 acil çağrı merkezinde bulunan birime toplam 6 bin 472 vaka çağrısı gelmiştir. Bu vakalardan 308 vakaya bin 372 personelle müdahale edilmiş, 74 kişi sağ, 115 kişi yaralı ve 49 kişinin ise cenazesine ulaşılmıştır” dedi. Konya’da sulu ya da susuz yaklaşık 300 obruk bulunduğunu kaydeden Yıldız Tosun, “Özellikle son yıllarda obruk oluşumu oldukça artmış olup Karapınar ve yakın çevresindeki yerleşim alanlarını tehdit eden bir konuma gelmiştir. MTA Genel Müdürlüğü Konya kapalı havzasında önemli bir tehlikeye neden olabilecek karstik boşlukların jeolojik, jeoteknik ve jeofizik yöntemlerle araştırılması, oluşum mekanizmaları hakkında veri toplanması ve bu verileri değerlendirilmesi sonucunda tehlike haritaları ve nihai raporu oluşturacaktır. AFAD Başkanlığı ise MTA Genel Müdürlüğü’nün yapacağı mühendislik çalışmalarına göre bölgede gerekli önlemleri alacaktır. Proje 2015-2019 yılları arasında uygulanacak ve proje kapsamında KOP İdaresi koordinatörlüğünde MTA Genel Müdürlüğü ve AFAD Başkanlığı ile ilgili protokol 2015 yılı haziran ayında imzalanmıştır” diye konuştu. Konuşmanın ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’nden İrep Gürel, Afet Muhabirliği konulu konuşma yaptı. Program sonrası AFAD araçları ve deprem konulu sergi gezildi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık