);*} Bilgi ürüne dönüşecek

Bilgi ürüne dönüşecek

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi’nin bilinçli olarak gıda ve tarım üniversitesi alanında ihtisaslaştığını belirten Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kurucu Başkanı Recep Konuk, “KGTÜ ile bilgi ürüne dönüşecek” dedi

Bilgi ürüne dönüşecek
  • 17 Ocak 2018, Çarşamba 7:38

Konya Gıda ve Tarım Üniversitenin 2018-2019 Yılı Strateji Belirleme Toplantısı, Kurucu Başkan Recep Konuk başkanlığında gerçekleştirildi. Kuruluş aşamasını tamamlayan üniversitenin artık gıda ve tarım teknolojilerine yön verebilecek bir noktaya geldiğine dikkat çekilen toplantıda, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin dünya seviyesinde laboratuvarlara sahip olduğu da ifade edildi.

BİLGİYİ ÜRÜNE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Kurucu Başkanı Recep Konuk, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin bilgiyi ürüne dönüştüren bir üniversite olduğunu dile getirdi ve “Torku’nun marka değeri çok kıymetli. Çiftçi iştiraki olan Konya Şeker’in markası olan Torku’nun doğduran 60, dolaylı 100 ülkeye ihracatı yapılmaktadır. Entegre üretim tesisi sayesinde ürün ve faaliyet alanı çeşitliliğini artırmış, aldığı bu kararla ithalatı engelleyecek ve birçoğunu da ithalattan ihracata dönüştürecek bir sistem kurmuştur. Buna en büyük örnek Ayçiçek üretimidir. Konya’da Ayçiçek üretimi yıllık ortalama 40 bin tonu bulmazken bizim kurduğumuz tesislerle bugün 400 bin tonlara ulaşmıştır ve yağlık tohum ithalatı büyük ölçüde önlenmiştir.

Panagro yatırımı ile et ve süt üretimi sistemli bir şekilde yapılır hale gelmiştir. Açığa üretim engellenmiş, sözleşmeli üretim sayesinde planlı üretim sağlanmış, üretim gücü optimal düzeye ulaşmıştır. Konya Şeker’in uyguladığı bütün sistemlerle biyoekonomik sistem verimli hale gelmiştir, üretimin sürekliliği sağlanmıştır. Biz göreve geldiğimizde bir fabrikamız vardı, biz bu fabrikadan 45 tesis çıkarttık, üretmeyi öğrendik, Torku markasını oluşturduk, ürettiklerimizi Torku markası ile dünyaya satmaya başladık ama bir eksiklik gördük; o da yurt dışından teknoloji transferi için hem büyük miktarlarda kaynak aktarmak durumunda kalacağız hem de maalesef teknolojik olarak dışa bağımlılığımız sürecek.  İşte bu noktada teknolojik olarak dışa bağımlılığımızı azaltmak, gıda ve tarım alanında yerli ve milli teknolojiyi üretebilmek amacıyla Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini kurma kararı aldık ve yurt içi ve özellikle de yurt dışındaki yoğun çalışmalar neticesinde üniversitemizi kurduk. Bugün üniversitemiz kuruluş aşamasını tamamlamıştır, artık ileriye bakma vakti gelmiştir. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi bilinçli olarak gıda ve tarım üniversitesi alanında ihtisaslaşmıştır. Zira biz Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ile bilgiyi ürüne dönüştüreceğiz, hocalarımız bunu başaracaklar” diye konuştu.

REFERANS BİR KURUM OLDUK

Konya Şeker’in asıl işinin şeker üretimi olmasına rağmen, ülkenin kalkınması için büyük projeler de yürüttüğünü vurgulayan Recep Konuk, “Biz çiftçilerimizin refahına katkı yapmak için enerji sektörüne de girdik, 45 tesis kurduk. Böylece hem çiftçimizin geliri arttı, hem de ülkemizde gıda ve tarımda referans bir kurum olduk. Bunun sürdürülebilirliği ise milli ve yerli teknolojinin üretilmesine bağlıdır. Bu vizyonla Konya Gıda ve Tarım Üniversitesini kurduk. Konya Şeker nasıl zirai ve endüstriyel üretimde referans bir kurum olmuşsa, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi de bu alandaki bilgi ve teknolojinin üretiminde referans bir kurum olmayı hedeflemektedir” dedi. Önümüzdeki süreçte hayata geçirilecek projelerin ele alındığı toplantıda, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin bilgi ve teknolojiye yön verecek bir üniversite olacağı ifade edildi. Bu çerçevede Türkiye’nin gıda ve tarım ile bu alanlarla ilişkili sektörlerin ihtiyaç duyduğu bilgi ve teknoloji konularında öncelikler belirlenerek adımların atılması kararlaştırıldı. Türkiye’nin gıda ve tarımda kısa, orta ve uzun vadelerde ne tür politikaya ihtiyaç duyduğu, üretilecek stratejik ürünler gibi konular değerlendirildi. Toplantıda, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinin sadece gıda ve tarım alanında işlevi olan bir üniversite olmadığı, bilişim teknolojileri alanlarında da çalışmalar yapılacağı, özellikle tarım alanında kolaylaştırıcı teknolojilerin oluşturulması hususunda öncülük edileceği, e-tarım uygulamalarında çiftçilere yön verecek, çiftçilerin bu teknolojiyi anlaması ve yoğun bir şekilde kullanması için çalışmaların yapılacağı, bu çerçevede, uydu teknolojisi ve robot teknolojisinin tarım sektörüne kazandırmak için çalışmaların yoğunlaştırılmasına karar verildi.(Haber Merkezi)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık