);*} ‘BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

‘BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Prof. Dr. Orhan Gökce, Selçuk Üniversitesinin bazı bölümlerinde mobbing uygulandığı yönündeki iddialara yanıt verdi. Gökce, “Hak ve hukuku hiçe sayan, tamamen husumet dolu bir yaklaşımla itibarsızlaştırma kampanyası başlatılmıştır. Amaçları, ulvi kavramların arkasına saklanarak, bölümde hukuka aykırı taleplerinin karşılanmasını sağlamaktır” dedi

‘BASKILARA BOYUN EĞMEYECEĞİZ’
  • 08 Ekim 2018, Pazartesi 9:11

Eğitim Bir-Sen Konya 2 Nolu Başkanı Şenol Metin tarafından geçtiğimiz günlerde Selçuk Üniversitesinin bazı bölümlerinde okuyan araştırma görevlilerine mobbing uygulandığı iddia edilerek bir basın açıklaması yapılmıştı. Yazılı bir açıklama yaparak bu iddialara yanıt veren Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Gökce, “Son günlerde Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı olarak şahsıma, eşime ve bölüm öğretim üyelerine yönelik hak ve hukuku hiçe sayan, tamamen husumet dolu bir yaklaşımla Eğitim Bir-Sen 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Metin ve İHH Konya Şube Başkanı Hasan Hüseyin Uysal tarafından itibarsızlaştırma kampanyası başlatılmıştır. Amaçları, ulvi kavramların arkasına saklanarak, bölümde hukuka aykırı taleplerinin karşılanmasını sağlamaktır. Başka bir ifadeyle, yasa ve yönetmelikler dışında imtiyazlı muamele edilmesini sağlamak, paralel nüfuz alanları oluşturmaktır. Bölüm Başkanı olarak bu hukuksuzluğa müsaade etmediğim için de “Bölümde araştırma görevlilerine mobbing uygulanıyor, eziyetler yapılıyor, yetki gaspı var” vs. gibi mesnetsiz iddialarla Üniversite üst yönetimi üzerinde kamuoyu baskısı oluşturarak kendi haksız taleplerine izin vermeyen bölüm başkanını görevden aldırmayı hedefliyorlar. Başlattıkları itibarsızlaştırma ve yıpratma kampanyalarını da Bölüm başkanı görevden alınıncaya kadar sürdüreceklerini ifade etmekten geri durmuyorlar. Üniversitelerde görevlere nasıl gelineceği yasa ve yönetmeliklerle düzenlenmiştir. Dışarıdan müdahale ile birileri görevden alınmaz ya da göreve getirilmez’ dedi.

 ‘BİZ DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN HİZMETKARIYIZ’

Ayrıca, herhangi bir makam, mevki ya da koltukta hiçbir zaman gözünün olmadığını söyleyen Gökce, ‘Aynı şekilde orada oturmak için de özel bir çabamız olmamıştır. Ama bir birimi temsil ediyorsak, öncelikli görevimiz mevcut yasal çerçevesinde hak-hukuku gözetmektir. Biz de elimizden geldiğince bunu yapmaya çalışıyoruz. Biz, devletimizin ve milletimizin hizmetkârıyız. Bu anlayış doğrultusunda da her şartta ve koşulda adaletli olmayı, devletimizin ve milletimizin çıkarlarını korumayı kendimize şiar edindik. Hak-hukuk ihlal ediliyor diyenlerin tek bir amacı var; o da Bölüm Başkanı ve Bölüm öğretim üyelerini kendi yakınlarına, daha açıkçası çocuğuna hukuka aykırı olarak doktora programı için İstanbul’a gitmesine izin vermeye zorlamak. Bunu sağlamak için doktora sınavlarında başarısız ‘’olan iki araştırma görevlisini de araçsallaştırmaktadırlar. Bunlardan biri dava açmış ve yerel mahkeme üniversiteyi haklı bulmuştur. Diğeri de dava açmamış ve dava süresi dolmuştur. Eğer hak-hukuk ihlali iddiası olan varsa, bunun yolu yaygara koparmak,  hakaret etmek, iftira atmak, Bölüm Başkanı üzerinde baskı oluşturarak hak-hukuk tanımaz isteklerine meşruluk kazandırmaya çabalamak değil,konuyu adli mercilere intikal ettirerek hukuki süreci başlatmaktır. Bu iddialarını ispat için yüce Türk adaletinden niçin kaçındıkları da merak konusudur? Ayrıca bu kişilerin danışmanı ben değilimdir ve sınav jürisinde de ne ben ne de eşim vardır. Sınav jürisinde ülkemizin Selçuk Üniversitesi kadar saygın olan üniversitelerinden alanında tanınmış uzman saygın bilim insanları vardır’ dedi

 ‘KİŞİLERE ÖZEL MUAMELEYE İZİN VERİLMEMEKTEDİR’

Gökce, ‘Sendika 2 Nolu şube başkanı,  üniversitede eğitim-öğretimin nasıl daha kaliteli hale getirileceğine ilişkin öneriler getirmek yerine, tüm enerjisini,  tamamen hukuka uygun tesis edilen uygulamaları,  kendilerine imtiyaz tanımaya yanaşmayan Bölüm Başkanını yıpratmaya harcamaktadır. Selçuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde işlemler yasalara ve yönetmeliklere ve bu çerçevede kamu yararı ve kamu hizmetleri ilkeleri doğrultusunda tesis edilmektedir. Hak-hukuk dışı hiçbir işleme, kişilere göre özel muameleye izin verilmemektedir. Bundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın’ dedi.

‘HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAKTIR’

Gökce, ‘Tüm bu işlerin perde gerisinde, geçmişte FETÖ’cü dediği ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ iltisağı ve bağlantısı nedeniyle meslekten ihraç edilen birine oy verip Bölüm Başkanı olarak atanmasını sağladıktan sonra(bu kişi hakkında 15 Temmuz darbe girişimi sonrası da hemen adli mercilere FETÖ’cü diye bizzat şikayette bulunmuştur) Necmettin Erbakan Üniversitesin ’de Rektör Yardımcısı konumunda olan şahıs vardır. Amacı, geçmişte hayata geçirdiği bu eylem ve davranışını gizlemek Bölümdeki FETÖ’cülere verdiği desteğin açığa çıkmasını engellemektir. Bunun için de her türlü yola başvurmakta, kullanabileceği her vesileyi kullanmaktan geri durmamaktadır. Bu şahıs ile ilgili de hukuki işlem tarafımızdan başlatılmış, konu yüce Türk yargısına intikal ettirilmiştir.  Aynı şekilde, Kurumum, eşim ve şahsım ile ilgili yaptıkları paylaşımlar ve haysiyetsiz kampanyayla ilgili Şenol Metin ve Hasan Hüseyin Uysal hakkında da önümüzdeki günlerde gerekli hukuki işlemler başlatılacaktır’ dedi.

‘MÜCADELEME TAVİSSİZ DEVAM EDECEĞİM’

Prof. Dr. Orhan Gökce, “Unutulmamalıdır ki; Orhan Gökce,  özel yaşamını ve otuz yıllık akademik hayatını hak ve hukuk temelli yaşamaktadır. Bu itibarla; her türlü saldırıya rağmen, adaletten vazgeçmeyeceğimin, devletimizin bekasına ve milletimizin birlik ve bütünlüğüne, milli ve manevi değerlerine yönelik kimden ve nereden gelirse gelsin (PKK, FETÖ vb.) her türlü saldırıyla bugüne kadar mücadele ettiğim gibi, bundan sonra da mücadeleme tavizsiz devam edeceğimin bilinmesini isterim” dedi. (Haber Merkezi)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık