);*} Altın 2018’i bekliyor

Altın 2018’i bekliyor

Bu yıl altın yatırımcısının yüzde 30 oranında kazanç elde ettiğini belirten Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, yeni yılda altın fiyatlarının yükseleceğine dikkati çekti

Altın 2018’i bekliyor

2017 yılı sonuna doğru sektör değerlendirmesinde bulunan Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği(KSD) Başkanı İsmail Karagöz, bu yıl sektörün iyi bir yıl geçirdiğini, altın yatırımcısının yüzde 30 oranında kazanç elde ettiğini söyledi. Türk ekonomisinin de bu yıl büyük başarılara imza attığını kaydeden Karagöz, yüzde 11’lik büyümenin halka yansıması gerektiğine işaret etti. 2018 yılı beklentilerine vurgu yapan Karagöz, gelecek yıl altın fiyatlarının artabileceğini, Konya’nın meşhur ve can damarı olan Bedesten’in yol sorunu ile Sarraflar Yer Altı Çarşısı’nın merdiven probleminin çözülmesinin ümidi içerisinde olduğunu belirtti.

2017’DE ALTIN NE KADAR KAZANDIRDI?

Kuyumcular açısından 2017 yılının geçtiğimiz yıla oranla daha iyi geçtiğini ifade eden Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, tarım ve inşaat sektörünün Konya ekonomisine katkı sağladığını ve bununda sarraflara yansıdığını aktardı. 15 Temmuz nedeniyle 2016 yılında sıkıntılı bir sürecin yaşandığını ve bunun 2017 yılı başına yansıdığını aktaran Başkan İsmail Karagöz, 2017 yılı başında altının 130 TL civarında olduğunu ve yıl içerisinde 128 TL bandına gerilediğini ve yıl sonuna doğru 167 TL rakamlarını gördüğünü belirtti. Yıl sonunu altının 155 TL bandında kapatacağını tahmin ettiğini ifade eden Karagöz, “Bir yılda altına yatırım yapanlar yüzde 30 civarında kar elde ediyor. Altın zaten yatırımcısına yıllık yüzde 20-40 arası değer kazandırıyor. O yüzden altının ismi güvenilir liman ve yatırım yapıldığı zaman kaybetmiyor. Takdir edersiniz altın fiyatları değişkenlik gösteriyor. Zaman zaman vatandaşlarımız bizlere altın fiyatı düşük olduğunda geliyor ve düşük diye sitem ediyor. Biz vatandaşımıza her zaman altın fiyatını takip etmelerini ve sıkıntı yaşamamaları için fiyatlar yüksekken değerlendirmesi tavsiyesinde bulunuyoruz” sözlerini kullandı. Karagöz, ekonomi konusunda 2017 yılının ülke içi ve dışında yaşananlara rağmen iyi geçtiğini söyledi. Altına yatırım yapacak vatandaşların sarraflardan bilgi almak istediğini ve vatandaşlara yardımcı olduklarını dile getiren İsmail Karagöz, altına yatırım yapacak kişilerin kısa vadeli düşünmemesi gerektiğini ve yatırımını en az 3-6 aylık sürece yayması gerektiğini kaydetti. Kazancın emek ve yatırım karşılığında elde edileceği söyleyen Karagöz, “Eğer yatırım yapacaksanız kısa dönemli bir yatırım sizlere kar getirmez. Birikiminiz varsa bunu uzun vadede değerlendirmeye çalışın. Biz her zaman altına yatırım yapacak kişilere en az 3-6 ay gibi dönemlere yaymaları gerektiğini anlatıyoruz. Eğer dediğimiz gibi uzun vadeli düşünülürse zarar edilmediği görülecektir. Siz uzun vadede yatırım yaparsanız en kötü şartta aldığınız veya sattığınız rakamı korumuş olursunuz” dedi. 2017 yılında altının ne kadar kazanç elde ettirdiğine ilişkin hesaplama yapan Karagöz, 2017 Ocak ayında 1 kilogram altın alan bir kişinin alışta 130 bin TL ödediğini, yıl içinde değişimler gerçekleştiğini, yıl sonuna geldiğinde altının 165-167 TL’yi gördüğünü ve sene başında 1 kilogram altın alan kişinin sene sonunda 165 bin TL’ye satacağını anlattı. Bu hesaplamaya göre kişinin 35 bin TL kar ettiğini aktaran Başkan Karagöz, “Bu kar oranı yüzde 30-35’e denk geliyor. Vatandaşlarımız daha iyi anlaması açısından bir çeyrek altının 2017 yılında ne kadar kazandırdığını hesaplayalım. Sene başında bir çeyrek altın 210 TL idi ve yıl içerisinde 267 TL’yi gördü. Yani 200 TL’lik çeyrek altın yatırımı yapan vatandaşımız bu yatırımında sene sonunda 50-60 TL para kazandı” dedi.

YÜZDE 11 BÜYÜME HALKA YANSIDI MI?

Türkiye’nin yıl sonuna doğru büyüme rakamları açısından büyük bir ilerleme kaydettiğini dile getiren İsmail Karagöz, vatandaşın hayatı pahalı olarak gördüğünü ancak buna rağmen nasıl büyüme yaşandığı konusunda düşünceli olduğunu söyledi. Toplum genelinde gelirin yeterli olmadığını ancak giderlerin çok olduğuna dikkati çeken Karagöz, “Türkiye tarihinde yüzde 11 gibi çok büyük bir rakam bize bir işaret. Büyüyoruz ama lüks yaşıyoruz, insanımız bunun farkında değil. Bu konuda işverenlere istihdam yaratılması, vergi, sigorta ve teşviklerde önü açılması gerekiyor. Hükümetimiz iç piyasada üretim yapan işveren ve işçiyi desteklemesi gerekiyor. Aslında bakıldığında lüks yaşantımızın bir maliyeti var.  Toplumumuzun yaklaşık yüzde 42’sinin bankalara borçlu olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu konuda ben toplumda her 5 kişiden 1 kişinin bankaya borcu olmadığını düşünüyorum. Zaten yüzde 11’lik büyümenin de halka yansımadığı görüşü toplumda konuşuluyor ve bende bu görüşe katılıyorum. İnşaat, gıda ve tarım sektörü gibi işlerde çalışan kişilerle konuştuğunuzda bu kişilerin şikayetçi olduğunu görüyoruz ve yüzde 11’in nasıl olduğunu düşünüyoruz. Bence insanımız çok lüks yaşıyor, giderlerini karşılayamadığı için de banka kredileri ile farkı kapatmaya çalışıyor” şeklinde konuştu. Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz dönemlerde büyük mücadele verdiğini ve mücadeleden başarılı çıktığını aktaran Karagöz, Irak ve  Suriye’de yaşanan gelişmelerin mutlaka ekonomiye ve altın fiyatlarına yansımasının olacağını ancak bu durumun Türkiye’de çok büyük etki yaratmayacağını anlattı. Türkiye’nin ekonomik alanda büyüdüğünü bu yüzden en çok Almanya, ABD, Çin ve İran gibi yüksek potansiyeli bulunan ülkelerin Türkiye’yi etkileyebileceğine dikkati çeken Başkan Karagöz, “Türkiye olarak üretim ve istihdam noktasında kendi içimizde sorunu çözmemiz gerekiyor. Bunu sağlarsak dünyaya kafa tutabiliriz. Aslında ülkemizin bu konuda imkanı da var. İmkanları değerlendirip kimseye bağımlı olmadan yolumuza devam etmemiz gerekiyor. Dikkat edilirse ülkeler enerji ve altın gibi para edecek mallara yatırım yapıyor” ifadelerini kullandı. Karagöz, ülke olarak vatandaşların birbirine destek olması gerektiğine ve kendi kendine yetebilmenin önemine dikkati çekti.

Döviz uzmanlarının Dolar’ın şuandaki seviyesinde olmaması gerektiği düşüncesine katıldığını ve Dolar’ın fiyatının daha aşağılara çekilmesi gerektiğini söyleyen İsmail Karagöz, yıl içerisinde Dolar da 4 TL’nin görüldüğünü, manüplasyonların yaşandığını ve Türk ekonomisine zarar verilmeye çalışıldığını dile getirdi. Enflasyon ve faiz konularında da artırımlara karşı olduğunu aktaran Karagöz, “Milli sermaye dediğimiz ve kendimizin ürettiği değerlerimiz faiz ve enflasyon gibi olaylar nedeniyle heba oluyor. Bu emeklerimizin erimemesi ve ayakta kalmamız için kendimiz üretmeli ve çalışmalıyız. Bakın dünya üzerinde çeşitli olaylar meydana geliyor. Bu zor şartlarda ayakta kalmak için üretim lazım. Dolar 5 TL olsa bile bizi etkilememesi gerekiyor. Bu anlamda hem devletin hem de milletin, ülke için yerli ve milli üretenlere destek vermesi gerekiyor” dedi. Karagöz, faiz oranlarının yüksek olduğunu ve bu oranların düşürülmesinin doğru olacağını anlattı.

“2018’DE FİYATLAR ARTABİLİR”

Sarraf ve kuyumcuların 2018 beklentilerine değinen Başkan İsmail Karagöz, 2018 yılında altın ve ekonomik verilerin daha iyi geleceğini ancak fiyatların artacağını söyledi. Altın’ın gelecek yıl 170-180 TL bandına yükselebileceğini kaydeden Karagöz, “Birlik ve bütünlük bozulmadığı sürece her anlamda güçlü oluruz. Hiçbir ayrım yapmadan ülke içerisinde bir olmalıyız. Bu ülkede yaşıyorsak ülkemize hizmet etmeliyiz. Mesleki anlamda da altının 2018 yılında yükseleceğini düşünüyoruz. Çünkü küresel savaşlar devam ediyor. İster istemez bunlar altına, enerjiye yansıdı ve yine yansımaya devam edecek” diye konuştu. Sahte altın konusunda da kısa bir değerlendirme yapan Karagöz son olarak şunları kaydetti: “Altının sahtesi yoktur. Sahte altın imajı verilmiş madenler vardır. Buna fırsatçılar doğuyor ve merdivenaltı üretim dediğimiz demo ürünleri satıyor. Bu sene sahte altından çok çektik. Altının yüksek olması ve paraya çabuk dönüşmesi kuyumculuk sektörünü öne çıkartıyor ve bizde bu durumdan zarar görüyoruz, inşallah 2018’de sahtelik olmasın.”

Yıl başında Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanlık görevinde bayrak değişimine gidileceğini anlatan İsmail Karagöz, 2018 yılında Konya’nın meşhur ve can damarı olan Bedesten’in yol sorunu ile Sarraflar Yer Altı Çarşısı’nın merdiven probleminin çözülmesinin ümidi içerisinde olduğunu sözlerine ekledi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık