Türkiyenin AB üyeliği, ABnin siyasi gücünü arttıracak

6. Reform Eylem Grubu Toplantısının ardından yayımlanan bildiride, Avrupa Birliğinin siyasi gücünü arttıracak en önemli adımlardan birinin Türkiyenin AB üyeliği olacağı vurgulandı.

Türkiyenin AB üyeliği, ABnin siyasi gücünü arttıracak

ANKARA (AA) 6. Reform Eylem Grubu (REG) Toplantısının ardından yayımlanan bildiride, Avrupa Birliğinin (AB) siyasi gücünü arttıracak en önemli adımlardan birinin Türkiyenin AB üyeliği olacağı vurgulanarak, AB ülkelerinin iç siyaseti ve popülizmi bir kenara bırakarak 69 yıl önceki kuruluş felsefesine dönmesi ve Türkiyenin Birlike üyeliğinin, en anlamlı ve en faydalı katılımlardan biri olacağını fark etmesinin zamanı gelmiştir. değerlendirmesi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen 6. Reform Eylem Grubu Toplantısı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın başkanlığında ilk kez toplanan ve 9 Mayıs Avrupa Gününde düzenlenen toplantının ardından yayımlanan ortak bildirgede, Türkiyenin, AB üyeliği konusunda kararlılığını sürdürdüğü ve bu kapsamda çalışmalarına devam ettiği vurgulanarak, 6. REG Toplantısının 9 Mayıs Avrupa Gününde düzenlenmesinin tesadüf olmadığının altı çizildi.

9 Mayısın Avrupa bütünleşmesinin temellerinin atıldığı gün olduğu belirtilen bildiride, REG toplantılarının Türkiyenin ABye adaylık sürecinde gerçekleştirilen reformlara kaynaklık eden en önemli mekanizma olduğu vurgulandı. Bildiride, Bu nedenle, toplantımızın 9 Mayıs Avrupa gününde düzenlenmesi AB sürecindeki kararlılığımızı ortaya koymaktadır. ifadesi yer aldı.

Türkiyenin bugüne kadar sergilediği tüm gayretlere rağmen, birtakım siyasi mülahazalarla önüne çıkan engeller nedeniyle müzakere sürecinin kilitlenmesinin her iki tarafa da faydası olmadığının altının çizildiği bildiride, ABden beklentimiz, Türkiyeye diğer aday ülkelerle eşit davranması ve teknik olan bir süreci siyasi engellerden arındırmasıdır. değerlendirmesinde bulunuldu.

Bu ayın sonundaki Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri neticesinde hem AP hem Avrupa Komisyonunun yeniden şekilleneceği hatırlatılan bildiride, Artan ideolojik aşırılıkların yeni APye egemen olmamasını ve AB kurumlarındaki yeni oluşumun daha dengeli ve objektif bir duruş sergilemesini umut ediyoruz. Türkiye AB üyeliği hedefine sıkı sıkıya bağlıdır. Katılım müzakereleri sürecimiz her ne kadar siyasi olarak engellense de Türkiye AB standartlarına uyum için çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir. ifadesi yer aldı.

Önceliğimiz Vize Serbestisi Diyaloğunun tamamlanması

6. REG Toplantısında Türkiyedeki mevcut gelişmelerin yanı sıra gelecek süreçte atılacak adımların kararlaştırıldığı belirtilen bildiri, şöyle devam etti:

Vatandaşlarımızın Schengen alanına vizesiz seyahatine imkan sağlayacak olan Vize Serbestisi Diyaloğunun tamamlanması birincil önceliğimizdir. Bu çerçevede, REG toplantımızda kalan kriterlerin yerine getirilmesi sürecinin hızlandırılması kararı alınmıştır. Vatandaşlarımıza, ekonomi de dahil olmak üzere pek çok alanda fayda sağlayacak Vize Serbestisi Diyaloğunu tamamlamaya yönelik önümüzdeki dönemde atılacak adımları netleştirdik. Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında, ayrıca, Ağır Suçlar ve Terörizmle Mücadele Konusunda Europol ile yetkili Türk Makamları arasında Kişisel Verilerin Değişimine Dair TürkiyeAB Anlaşmasının akdedilmesine ilişkin müzakerelerin ikinci toplantısı 9 Nisan 2019 tarihinde Ankarada gerçekleştirilmiştir.

Türkiyenin, 18 Mart TürkiyeAB Mutabakatı kapsamında üzerine düşen sorumlulukları kararlılıkla yerine getirdiği vurgulanan bildiride, Bu sayede düzensiz göçü kontrol altında tutmaya ve daha da önemlisi can kayıplarının önüne geçmeye devam ediyoruz. ABye geçen düzensiz göçmen sayısı ülkemizin çabaları sayesinde son beş yılın en düşük seviyesindedir. Avrupa ve Avrupanın refahı ve güvenliği ülkemizin doğu sınırlarından başlamaktadır. ABnin de 18 Mart TürkiyeAB Mutabakatı çerçevesinde taahhütlerini yerine getirmesini bekliyoruz. değerlendirmesinde bulunuldu.

Yargı alanında birçok reformu hayata geçireceğiz

Adalet Bakanlığının, 4. ve 5. REG toplantılarında alınan kararlar doğrultusunda çalışmalarını tamamladığı Yargı Reformu Stratejisinin kamuoyu ile yakında paylaşılacağı belirtilen bildiride, çalışmaların katılımcı bir yaklaşımla sürdürüldüğü ve çalışmalarda Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu da dahil tüm paydaşların katkılarından faydalanıldığı vurgulandı.

Bildiride, Yargı alanında yol haritamızı teşkil edecek strateji doğrultusunda birçok reformu hayata geçireceğiz. Bu çerçevede, temel hak ve özgürlükler alanında kapsayıcı bir yaklaşımla çalışmaları yürütülen İnsan Hakları Eylem Planımızı en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacağız. ifadesi yer aldı.

Yargı Reformu Stratejisinin ilk adımı olarak, Türkiye Adalet Akademisinin 2 Mayısta kurulduğu aktarılan bildiride, Akademinin yeni yapısı ve eğitim hizmetleri ile yargıda insan kaynağını niteliksel olarak artıracağı vurgulandı.

Hakim ve savcılara yönelik Türk Yargı Etiği Bildirgesinin 14 Martta açıklandığı kaydedilen bildiride, Hakim ve savcılarımız için pusula mahiyetinde belirlenen etik ilkelerle, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına yönelik önemli bir adım atılmıştır. Bu adımla, Avrupa Konseyi GRECO tavsiyelerinden birisini daha hayata geçirmiş olduk. değerlendirmesi yapıldı.

Bildiride, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunun kurumsal yapısının güçlenmesine yönelik adımlar atılacağı bilgisi de paylaşıldı. Ayrıca, toplantıda Kamu Denetçiliği Kurumunun güncel çalışmalarının ele alındığının da altı çizildi.

Göç Strateji Belgesinin hazırlıkları tamamlandı

Frontex ile yapılan mutabakat zaptı kapsamında, 20192021 yıllarını kapsayan İş Birliği Planının Türkiye tarafından imzalanmaya hazır hale getirildiği vurgulanan bildiride, şu ifadeler yer aldı:

Sınır yönetimi alanında ilgili yönetmelikte değişiklik yapılarak, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine uyum sağlanmıştır. Göç ve sınır yönetiminde önemli rol oynayan Göç Kurulu ile Sınır Yönetimi Uygulama Kurulu, çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir. Düzenli göç, düzensiz göç, uluslararası koruma ve insan ticaretiyle mücadele konularını içeren Göç Strateji Belgesinin hazırlıkları tamamlanmış olup, ilk Göç Kurulu toplantısında karara bağlanarak uygulama aşamasına gelinecektir.

20162021 Organize Suçlarla Mücadele Ulusal Strateji Belgesinin ilk yarısını oluşturan ve 20162018 yıllarını kapsayan Eylem Planında yer alan 52 faaliyetin tümünün tamamlandığı belirtilen bildiride ayrıca, 20192021 Organize Suçlarla Mücadele Eylem Planının da ilgili kurumların mutabakatı ile tamamlandığı ve bugün kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatıldı.

Helsinki ruhunu canlandırmak üzere ABden destek bekliyoruz

Bildiride, Katılım Öncesi Mali Yardım (IPA) fonlarının, ülkemizde en etkin şekilde kullanımı için mali iş birliği ve eş güdüm mekanizmalarımızı güçlendirdik. ifadesi yer aldı.

Türkiyenin Helsinkide resmen aday ilan edilişinin 20. yıl dönümü olduğu anımsatılan bildiride, Helsinki ruhunu yeniden canlandırmak üzere, ABden destek bekliyoruz. Katılım müzakerelerinin canlandırılması, Gümrük Birliğinin güncellenmesine başlanması, tüm terör örgütlerine karşı ortak mücadele edilmesi, TürkiyeAB üst düzey diyaloğunun ve TürkiyeAB zirvelerinin sürdürülmesi temel beklentilerimizdir. değerlendirmesinde bulunuldu.

Bildiride, üzerinden 69 yıl geçmesine rağmen 9 Mayıs Avrupa Gününün temelini oluşturan ve dünya barışının ortak çaba olmaksızın korunamayacağını vurgulayan 1950 tarihli Schuman Deklarasyonunun öneminin her geçen gün daha iyi anlaşıldığı vurgulandı.

Türkiyenin AB üyeliği, ABnin siyasi gücünü arttıracak

Artan terör tehditleri, yükselen ırkçılık ve İslam karşıtlığı gibi sorunların dünya barışını ciddi ölçüde tehdit ettiği ve bugüne kadar ABnin savunageldiği değerlerin içini boşalttığı belirtilen bildiride, Türkiyenin sınırlarının hemen ötesinde yaşanan, sadece bölgede değil, tüm dünyada barış ve istikrarı tehdit eden çatışmaların çözüme kavuşturulması için azami gayret gösterdiğinin altı çizildi.

Bildiride, ABnin siyasi gücünü arttıracak en önemli adımlardan biri Türkiyenin AB üyeliği olacaktır. AB ülkelerinin, iç siyaseti ve popülizmi bir kenara bırakarak, 69 yıl önceki kuruluş felsefesine dönmesi ve Türkiyenin Birlike üyeliğinin, en anlamlı ve en faydalı katılımlardan biri olacağını fark etmesinin zamanı gelmiştir. ifadesi yer aldı.

Bildiride, bir sonraki REG toplantısının Hazine ve Maliye Bakanlığı ev sahipliğinde bu yılın ikinci yarısında düzenlenmesinin kararlaştırıldığı aktarıldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü

BİYOGRAFİLER

tümü
yukarı çık