);*} ‘Sorunlar dostane çözülecek’

‘Sorunlar dostane çözülecek’

Çalışma hayatında yeni bir dönemi başlatacak ve işçi ile işveren arasında yaşanan sorunları dostane yöntemlerle çözecek Arabuluculuk sistemi 1 Ocak’ta zorunlu hale gelecek

‘Sorunlar dostane çözülecek’
  • 28 Aralık 2017, Perşembe 7:18

İş hayatı içerisinde işçi ile işveren arasındaki sorunların daha hızlı çözülmesi ve aradaki birlikteliğin kaybolmaması için önem arz eden Arabulucuk, 1 Ocak 2018’de zorunlu hale geliyor. Sorunların çözümünde hızlılık sağlayacak Arabuluculukla ilgili Konya Postası’na konuşan Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, Arabuluculuğun önemli olduğunu, tarafların Arabulucuya gitmeden dava açmaları halinde mahkemenin davayı reddedeceğini, arabulucuk ücretinin Hazine tarafından karşılanacağını ve bu konuda işçi ile işverenin bilgili olmasının önemli olduğuna dikkati çekti.

İŞ MAHKEMESİ DAVAYI REDDEDECEK

Arabuluculuk sisteminin 22 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun ikinci maddesinde açık bir şekilde tarifinin yapıldığını ifade eden Konya Barosu Başkanı Mustafa Aladağ, “Arabuluculuk sistematik teknikler uygulayarak görüşmek ve müzakerede bulunmak amacıyla işçi ve işvereni biraraya getirecek. Tarafların biraraya gelmesi ise birbirini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini sağlayacak. Biraraya gelen taraflar çözüm üretemezlerse çözüm önerisi getiren, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımı sağlanacak. Bu sayede ihtiyari olarak yürütülen uyuşmazlıklar çözülecek. İşte bu sorunu çözecek arabulculuk siciline kayıtlı olan kişide Arabulucu olacak” diye konuştu. 25 Ekim 2017’de Resmi Gazete’de yayınlanan İş Mahkemeleri Kanunu hatırlatan Aladağ, bu Kanun ile sadece işçi ve işveren uyuşmazlıklarının baz alındığı Arabuluculuk faaliyetinin 1 Ocak 2018’den itibaren zorunlu hale geldiğini söyledi. 1 Ocak’tan itibaren işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıkta Arabulucuya gitmenin zorunlu hale geleceğini anlatan Başkan Aladağ, Arabulucuya gidilmeden dava açılırsa mahkemenin davayı reddedeceğini kaydetti. Aladağ, “İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda öncelikli bir arabulucuya başvurmanız, uyuşmazlığın çözümünün Arabulucu aracılığıyla sağlanması zorunlu. Eğer işçi-işveren Arabulucuya müracat etmeden dava açarsa ilgili iş mahkemesi davayı usulden reddedecek. Bunun dikkate alınması ve toplum tarafından bilinmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Arabulucuk şimdilik sadece İş Kanunu bazında zorunlu” sözlerini kullandı.

ARABULUCU ÜCRETİ HAZİNEDEN

Arabuluculuk hizmeti alacak tarafların Arabulucuk hizmeti karşılığında ödenecek bedelinde Kanun ve yönetmelikte düzenlendiğini ifade eden Mustafa Aladağ, her iki taraf için geçerli olan yüzde 3’lük bir dilimin bulunduğunu anlatarak, “Anlaşılan rakam üzerinden yüzde usulüne göre ücret ödenmesi söz konusu olacak. Zorunlu Arabulucuk faaliyetinde ise iki saatlik dilim öngörüldü. Arabulucukta saat ücreti söz konusu olacak. Şimdilik saat başı 125 TL olan ücret 2 saatlik dilimden dolayı  250 TL olacak. Ücret hazineden karşılanacak, eğer anlaşılamaz ve dava açılırsa davada haksız çıkan tarafa ücret ödetilecek. Kanuna göre Arabuluculuk ücreti saat olarak değerlendirilmiş ve bunun iki saatlik diliminin de hazine tarafından karşılanacağı öngörülmüş” sözlerini kullandı. Arabulucuğun işçi-işveren sorunlarında çözüm için bir alternatif olduğunu aktaran Mustafa Aladağ, Adalet Bakanlığı nezdinde Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın bulunduğunu söyledi. Arabulucuğun yargı yükünü hafifletmenin yanında fazlaca avantajlarının olduğuna dikkati çeken Aladağ, Öncelikli olarak Arabulucuk, yargı masraflarından kurtulacak ve vatandaş bu sayede avukatlık ücreti ödemeyecek. Sorun sulh ile çözüldüğü için taraflar arasındaki hoşgörü ve dostluk daim kalacak. Aslında çok daha önemlisi “Geciken adalet adalet değildir ve işçinin hakkını alın teri kurumadan teslim ediniz” gibi söylemlerin varlığıdır. Bunların gerçekleşmesi için de işçinin haklarının bir an önce alması anlamında Arabulucuk müessesini olumlu diye adlandırmamız mümkün” ifadelerini kullandı.

İŞVEREN İŞÇİYİ BİLGİLENDİRMELİ

Arabuluculuğu meslek anlamında hukuk fakültesi mezunlarının yapabileceğini aktaran Başkan Mustafa Aladağ, hukuk fakültesi mezunu ve 5 yıllık kıdeme sahip olan hukukçuların Arabuluculuk sertifikası alması gerektiğini söyledi. Sertifika alınmasının ardından yapılan hem yazılı hem de sözlü sınav ile belge alınacağını, bunun sonrasında Adalet Bakanlığı’nda bulunan Arabuluculuk Daire Başkanlığı’ndaki Arabulucuk Siciline kaydolunacağını anlatan Aladağ, “Arabulucular aynı zamanda avukatlığa da devam edebilecek. Avukatlık unvanının yanında arabulucu-avukat gibi unvanını da kullanabilecekler. Bu durum aslında avukatlara iş yükü getirecek ama iş yükünün karşılığı kazançtır. En büyük beklentimiz vatandaşın hakkının kısa sürede almasıdır. Bunun yanında meslektaşımızı da düşünmek zorundayız” şeklinde konuştu. Arabulucunun kim olacağı konusunda tarafların anlaşmasının da önemli olduğunu söyleyen Mustafa Aladağ, taraflar eğer bir Arabulucu üzerinde anlaşamazsa  Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanlığı’ndaki Arabuluculuk bürolarına müracaat edilebileceğini aktardı. Arabuluculuğun bilinirliği konusunda uygulayıcıların büyük yatırımlar yaptığını, hem Adalet Bakanlığı’nın hem de hükümetin konuya çok önem verdiğini ve birçok reklam ile tanıtım toplantılarının düzenlendiğini belirten Aladağ, Konya özelinde Arabulucular Derneği’nin var olduğunu, Derneğin Konya Sanayi Odası, Ticaret Odası ve İŞKUR gibi kurumlarda gerekli çalışmaları yaptığını söyledi. Toplumun Arabulucuk konusunda ilgisinin olması gerektiğini dile getiren Mustafa Aladağ, işverenlerin konu hakkında işçiyi bilgilendirmesi gerektiğini, yardım istemesi halinde Konya Barosu’nun da konuya ilişkin bilgiler verebileceğini sözlerine ekledi. (Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık