);*} Kaşıkçı için konsoloslukta inceleme yapılması bekleniyor
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

Kaşıkçı için konsoloslukta inceleme yapılması bekleniyor

Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha haber alınamayan Gazeteci Cemal Kaşıkçı için konsoloslukta inceleme yapılması bekleniyor.

Kaşıkçı için konsoloslukta inceleme yapılması bekleniyor
  • 10 Ekim 2018, Çarşamba 0:02

İSTANBUL (AA) Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra bir daha haber alınamayan Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçıyla ilgili başkonsolosluk binasında inceleme yapılması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığının Cemal Kaşıkçının kaybolması soruşturması çerçevesinde Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğunda inceleme yapılacağını bildirmesinin ardından, Leventteki başkonsolosluk binası önünde yerli ve yabancı basın mensupları ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin bekleyişi sürüyor.

Gazeteciler, sabah saatlerinden itibaren Kaşıkçının durumuyla ilgili canlı bağlantılar gerçekleştiriyor.

Başkonsoloslukta inceleme yapılacağı açıklamasının ardından bazı Suudi Arabistanlı yetkililer de Ankara plakalı otomobillerle gelerek, başkonsolosluk binasına girdi.

Ayrıca, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, başkonsolosluk önüne gelerek, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Kaşıkçının planlı bir cinayete kurban gittiğini savunan Tanrıkulu, Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosunun istenmeyen adam ilan edilmesi gerektiğini söyleyerek, Suudi Arabistan Büyükelçimizin de derhal geri çekilmesi lazım. Olması gereken budur. ifadelerini kullandı.

Başkonsolosluğa girdikten sonra bir daha haber alınamadı

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine büyük katkılarda bulunan ve Ortadoğunun en etkin gazetecilerinden biri olarak bilinen Washington Post Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekimde nişanlısıyla Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna gitmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

Nişanlısı Hatice Cengiz, Kaşıkçıyla birlikte 28 Eylülde Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna gittiklerini, konsoloslukta evrakın hazırlanmadığı gerekçesiyle haftaya gelmelerinin söylendiğini anlatmış, Kaşıkçının konsolosluktan çıkıp o akşam Londraya gittiğini ve 1 Ekimde İstanbula döndüğünü belirtmişti.

Kaşıkçının İstanbula döndükten sonra bilgi almak için aradığı konsolosluktan gelin, evrak hazırlıyoruz diye bilgi verilmesi üzerine saat 13.30da yeniden konsolosluğa gittiklerini belirten Hatice Cengiz, Bana telefonları verdi, Ben gireceğim, evraklarımı alıp çıkacağım. Bir şey olursa da hemen (AK Parti Genel Başkan Danışmanı) Yasin Aktay ve Türk Arap Medya Derneğine haber verirsin dedi. İçeri girdi, birkaç saat haber gelmeyince 16.00 gibi Yasin Aktaya, ardından Türk Arap Medya Derneğine haber verdim. Konsolosluktan birileri bana, saat 18.00 civarı kapı önünde O zaten çıkmış, burada beklemenize gerek yok dedi. ifadelerini kullanmıştı.

Konsolosluktan ilk açıklama

Suudi Arabistan Krallığının İstanbul Başkonsolosluğunca, sosyal paylaşım sitesi Twitterdan 4 Ekimde yapılan açıklamada, vatandaşları Kaşıkçının, başkonsolosluk binasından çıktıktan sonra ortadan kaybolduğu iddia edilmişti.

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı da 5 Ekimde yaptığı açıklamada, Konsolosluktan şunu talep ediyoruz: Lütfen Cemal Kaşıkçının dışarı çıktığına dair görüntüyü bizimle paylaşın. Zorla tutulduğunu düşünüyoruz veya içeride misafir ediyorlardır. Misafirlerini salıvermelerini istiyoruz. ifadelerine yer vermişti.

Soruşturma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Washington Post yazarı Suudi Gazeteci Cemal Kaşıkçının alıkonulduğu iddiasına ilişkin soruşturma başlatıldığı bildirilmişti.

15 Suudi aynı saatlerde konsolosluktaymış

Emniyet kaynaklarından alınan bilgide, Kaşıkçının 2 Ekimde evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan Başkonsolosluğundan bir daha çıkmadığı teyit edilirken, başkonsolosluk binasında aynı saatlerde, 2 uçakla İstanbula gelen aralarında yetkililerin de yer aldığı 15 Suudi vatandaşının bulunduğu, bu kişilerin daha sonra geldikleri ülkelere döndüklerinin belirlendiği kaydedilmişti.

ABDde tepkiyle karşılandı

ABDde medyadan siyasete pek çok kişi ve kuruluş, Kaşıkçıdan haber alınamamasına tepki göstermişti.

Washington Post gazetesi, Kaşıkçının köşe yazılarının yayımlandığı sütunu boş bırakarak, Kayıp Bir Ses başlığının altına Cemal Kaşıkçı, Suudi gazeteci yazar ve Washington Post Global Görüşler ekinin köşe yazarlarındandır. Kaşıkçının sözleri yukarıdaki boşlukta yer alacaktı ancak rutin konsolosluk işleri için gittiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda salı gününden beri kendisinden haber alınamıyor. notunu düşmüştü.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corkerın ofisinden yapılan açıklamada da Kaşıkçıyla ilgili tepkinin Suudi Arabistanın Washington Büyükelçisine iletildiği bildirilmişti.

Konsolosluktan ikinci açıklama

Suudi Arabistan Başkonsolosluğunun resmi Twitter hesabından 7 Ekimde Kaşıkçıyla ilgili bir açıklama daha yapılmıştı.

Arapça ve Türkçe yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı İstanbul Başkonsolosluğunda resmi bir kaynak, Reuters Haber Ajansı tarafından yayınlanan ve Türk yetkililer kaynak olarak gösteren açıklamalarında, Suudi vatandaşı Jamal Khashogginin (Cemal Kaşıkçının) İstanbuldaki Suudi Konsolosluğunda öldürüldüğüne dair suçlamaları reddetti. ifadeleri yer almıştı.

Açıklamada, şunlar kaydedilmişti:

Kaynak, bu temelsiz suçlamaları şiddetle reddetti ve bu ifadelerinin konuya vakıf olan veya gerçek Türk yetkililer tarafından yapıldığını sorguladı. Kaynak, Suudi yetkililerinden oluşan güvenlik heyetinin, Suudi tarafın talebi ve Suudi vatandaşı Jamal Khashogginin ortadan kaybolmasına ilişkin soruşturmalara katılmak için kardeş Türk tarafının rızasıyla cumartesi günü İstanbula geldiğini belirtti. Kaynak, Krallığın nerede olurlarsa olsunlar vatandaşlarının güvenliği konusundaki üstün hassasiyetini ve özenini vurguladı.

Bu arada Suudi yetkililer, konsolosluk binasını Reuters muhabirlerine açarak, Kaşıkçının binada olmadığını iddia etmişti.

İki kez çağrıldı

Suudi Arabistanın Ankara Büyükelçisi Velid bin Abdulkerim ElHireyci, kayıp olduğu belirtilen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçının durumuna ilişkin Dışişleri Bakanlığına ilki 4 Ekimde, ikincisi 7 Ekimde olmak üzere iki kez çağrılmış, kaynaklar ElHireyciye Kaşıkçıya ilişkin soruşturma sürecinde tam bir iş birliği içinde olunması mesajının iletildiğini bildirmişti.

Dünya kamuoyu endişeli

Birleşmiş Milletler (BM), İngiltere, Almanya ve Fransa dışişleri bakanlıklarından yapılan açıklamalarda, Kaşıkçının akıbeti konusunda endişe duyulduğu belirtilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamada, Bu konuda endişeliyim. Umarım mevzu bir an önce açıklığa kavuşur. Şu anda bu konuda kimse bir şey bilmiyor. ifadesini kullanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Suudi Arabistan yönetimine, Kaşıkçının kaybolmasıyla ilgili soruşturmayı tamamen desteklemesi ve sonuçları hakkında şeffaf olması çağrısında bulunmuştu.

Ben sadece bir gazeteciyim

Bu arada, Kaşıkçının kaybolduğu 2 Ekimden 3 gün önce İngilterenin başkenti Londrada bir konferansa katıldığı, konferans sonrası BBCye röportaj verdiği ortaya çıkmıştı. Kaşıkçı, röportajda Suudi Arabistanda büyük bir değişim yaşanıyor. Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey. Eleştiri yapan gazeteciler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil. Bu olaylar insanları korkutuyor. şeklindeki görüşünü aktarmıştı.

Birçok arkadaşının sebepsiz tutuklandığını duyduğunu ve bu nedenle Suudi Arabistana dönmediğini dile getiren Kaşıkçı, Ben sadece bir gazeteciyim. Konuşma, yazma özgürlüğüne sahip bir gazeteciyim. Washington Post gazetesi bana bir alan verdi ve ben de orada düşüncelerimi özgürce yazıyorum. Keşke bu fırsat bana kendi ülkemde verilseydi. ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Cemal Kaşıkçının kaybolması soruşturması çerçevesinde Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğunda inceleme yapılacağı bildirilmişti.

AB, Kaşıkçı için Suudi Arabistantan açıklama bekliyor

Günlük basın toplantısında konuşan AB Komisyonu Sözcüsü Carlos Martin Ruiz De Gordejuela, Suudi gazeteci Kaşıkçıya ilişkin olayları yakından takip ettiklerini söyledi.

Gordejuela, Suudi Arabistandan, önde gelen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçının durumunu netleştirecek bir açıklama bekliyoruz. diye konuştu.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Kaşıkçı, geçen hafta salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

Kışlakçı: Neden o gün kameralar çalışmadı?

Türk Arap Medya Derneği (TAM) Başkanı Turan Kışlakçı, Leventteki Suudi Arabistanın İstanbul Başkonsolosluğu binası önünde yaptığı açıklamada, Kaşıkçının 2 Ekimde Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna geldiğini ve bir daha buradan çıkmadığını söyledi.

Bununla ilgili fotoğrafın da medyada yer aldığını kaydeden Kışlakçı, Bu bile her şeyi ispatlıyor. İkinci olarak Sayın Konsolos ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Cemal Kaşıkçının girip çıktığını iddia ediyorlar. Biz ise girdiğini ama çıkmadığını iddia ettik ve iddiamızın arkasındayız. ifadelerini kullandı.

Yurt içinden ve dışından konuştuğu tüm yetkililerin Kaşıkçının katledildiği konusunda ittifak ettiklerini aktaran Kışlakçı, Suudi yetkililerin her şeyi bildiklerini biliyoruz. Konsolosluk o gün kameraların çalışmadığını söyledi. Suudi Haber Ajansı da böyle bir haber geçti, sonra kaldırdı haberi sitesinden. Peki neden o gün kameralar çalışmadı? Kameraları yöneten şirkete, o gün kameraların neden çalıştırılmadığı konusunda bilgi verildi mi? Biz, bunu hala talep ediyoruz. Bütün hür dünyaya sesleniyoruz, bu olayın peşini bırakmayın. 21. yüzyıl bu olayı kaldıramaz, bu yüzyılda olmaması gereken bir eylem bu. diye konuştu.

Kışlakçı, olaya gösterdikleri hassasiyetten dolayı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana, ABD Başkanı Donald Trumpa, diğer liderlere ve medyaya teşekkür etti.

Cemal Kaşıkçının akıbetinin ne olduğuna bir açıklık getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kışlakçı, Buradan yetkililerimize sesleniyoruz. Lütfen elinizdeki kanıtları artık gösterin. dedi.

Suudi Arabistan medyası ve sosyal medyadaki trol hesapların bu olayı sulandırmaya çalıştığını savunan Kışlakçı, Aslında şunu demeye çalışıyorlar, Evet biz öldürdük ama başka bir ülkeye yıkacağız. Bunu yapıyorlar. Dün medyaya başka görüntüler de düştü. Bu, bizim yetkililerde konsolosluğa gelen Suudilerle bütün detayların olduğunu gösteriyor. ifadelerini kullandı.

Gazeteci Cemal Kaşıkçının bugün Washington Postta yayınlanan fotoğrafının sorulması üzerine ise Kışlakçı, şunları söyledi:

Türk yetkililerinin bu kareleri bütün dünya liderleriyle paylaştığını düşünüyorum ve oradan bir cevap bekleniyor. O karenin belki buradan bir yerlere sızdığını düşünüyorum. Biz o fotoğrafların, videoların sadece dünya liderleriyle değil aynı zaman da basınla da paylaşılmasını istiyoruz.

İHDden açıklama

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi üyeleri de konsolosluk önünde Kaşıkçı için basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, şunları kaydetti:

Kimi haber kaynakları, yetkililerin konsolosluk içinde arama yapılmasına izin verildiğini söylüyor. Kimi kaynaklar, konsolosluk kameralarının Cemalin kaybolduğu saatler içinde kayıt yapmadığını söylüyor ancak ne Suudi Arabistan yetkilileri ne de Türk yetkilileri Cemale ne olduğunu söylemiyor. Ortada gizlenemeyen ve herkesin bildiği bir gerçek var. Bir gazeteci konsolosluk sınırları içinde kaybedildi ve ailesi, kamuoyu 8 gündür ondan haber alamıyor.

Muhabir: Etem Geylan, Emin İleri, Şerife Çetin


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık