İsmin basitleştirilmesi hoş karşılanamaz

Kara Cuma ismiyle büyük indirimler yapılarak insanları alışveriş çılgınlığına sevk eden günün isminin Müslümanları incitebileceğine dikkati çeken Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, “Alışveriş çılgınlığının ismi olarak basitleştirilmesi hoş karşılanmaz” dedi

İsmin basitleştirilmesi hoş karşılanamaz
  • 07 Aralık 2017, Perşembe 15:06

Kara Cuma(Black Friday) olarak adlandırılan ve büyük indirimler nedeniyle insanları alışveriş çılgınlığına sevk eden günle alakalı Konya Postası’na açıklama yapan Konya İl Müftü Yardımcısı Hamza Küçük, Kara Cuma isminin, Cuma gününün Müslümanlar açısından kutsal gün olması nedeniyle insanları tedirgin ettiğini söyledi. Kara Cuma isminin İslam’ın kutsalıyla ilişkisinin olup olmadığı konusunda net bir açıklamanın olmadığına dikkati çeken Küçük, Cuma gününün kara sözcüğü ile birleştirilerilip, alışveriş çılgınlığının ismi olmasının olayı basitleştirdiğini ve bu durumun hoş karşılanmadığını anlattı.

“HOŞ KARŞILANMAZ”

Kara Cuma olarak adlandırılan ve 25 Kasım’a denk gelen gün hakkında 2 ayrı görüşün bulunduğunu ifade eden Hamza Küçük, “Kara Cuma 1960’lı yıllarda ilk defa dillendirilmiştir. Bugünde en pahalı ürünler büyük indirimlerle ucuz fiyata veriliyor ve insanlarda buna ilgi gösteriyor. Bu gün ile alakalı iki ayrı görüş var: birincisi indirimlerin sabaha karşı 04.00-05.00 saatleri arasında yapılması ve ona binaen bu ismin verilmesi. İkinci görüş ise ucuz ürünlerden dolayı insanların izdihama neden olması ve insanların bundan zarar görmesi nedeniyle bu ismin verildiğidir. Onların yorumuna göre bu yüzden normal bir güne Kara Cuma ismi veriliyor. Bir de Şükran Günü’nün ertesi günü, Cuma gününe denk geliyor bu olay” ifadelerini kullandı. İnsanın fıtratı gereği doyumsuz olduğuna işaret eden Küçük, dinin bu doyumsuzluğu terbiye ettiğini ve bu konuya dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Büyük indirimlerin yapıldığı güne kasti olarak Kara Cuma isminin konulmasının İslam’ın kutsalları ile ilgisinin olup olmadığına dair açıktan bilginin bulunmadığını anlatan Hamza Küçük, “Ancak olayın kaynağı batı olunca insanın aklına da gelmiyor değil. Başlangıçtan beri böyle bir tanımlama, algı operasyonu olabilir. Kesin bir veri olmadığı için emin olamıyoruz ama ama ihtimaller mevcuttur, düşünülebilir. İslam dininin özünde zaman, mekan gibi şeyler aslı itibari ile kötü değildir. Dinimizce kötü durumların herhangi bir güne yansıtılması da hoş karşılanmamıştır. Gayrimüslim kendisi İslam’ın kutsalı olmayan bir konuda fikrini söyleyebilir veya eylem yapabilir. Bu bizi rahatsız etmez, bizim dinimize uygun bir tanımlama değildir ama ses çıkarmayız. Ancak Cuma gününün kara sözcüğü ile birleştirilmesi ve alışveriş çılgınlığının ismi olarak basitleştirilmesi hoş karşılanmaz” şeklinde konuştu.

“BÖYLE BİR ADLANDIRMA MÜSLÜMANLARI İNCİTİR”

Kara Cuma isminin, Cuma gününün ibadetleri ve genel anlamda kutsallığı açısından Müslümanları tedirgin ettiğini belirten Hamza Küçük, bu tedirginliğin haksız sayılamayacağını kaydetti. Algı operasyonlarının artık açıkca insanlar tarafından fark edildiğini aktaran Küçük, “Gayrimüslümler Müslümanların kutsalına böyle bir adlandırma yapması onlar açısından doğaldır. Onların işi Müslümanın kutsalıyla uğraşmak olabilir. Böyle birşey gerçekten varsa algı saldırısı varsa Müslümanlar kendilerini korumaya almasında ve tanımlamaya tavır göstermesinde herhangi bir problem olmaz. Müslümanlar zihnen tepki gösterirler. Bir kutsalı alışverişe alet etmek diye bir durum söz konusu. Böyle bir adlandırma veya tanımlama Müslümanları incitici bir durumdur. Cuma günü Müslümanların kutsalıdır” dedi. Müslümanların bu tür durumlard akıllı olması gerektiğini ve bir ürünü ucuz alınmasından dolayı bu olaya katılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Hamza Küçük, Müslümanların Kara Cuma gibi alışveriş çılgınlıklarına katılmaması gerektiğini ve Müslüman tüccarların bu durumlara ön ayak olmaması gerektiğini anlattı. Küçük, alışverişlerin ucuz yapılması isteniyorsa bunun için farklı yöntemlerin bulunmasının daha doğru olacağını söyledi.

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİ

Cuma gününün Müslümanlar açısından önemine vurgu yapan Hamza Küçük, Kuranı Kerim’de Cuma suresinin bulunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti: “Cuma Suresi’nin son ayetlerinde Allah, ‘Cuma günü ezan okunduğu zaman topluca namaza gidin’ diyor ve emir Cuma Namazı’nın farzını belli ediyor. Cuma namazı toplumsal bir ibadettir ve diğer namazlardan farklıdır. Hatta özel şartları tahakkuk edince Cuma Namazı’nın terki normal şartlarda İslam fıkhı tarafından kabul edilmemiştir. Hatta mazeretsiz 3 Cuma Namazı’nı arka arkaya terk eden kişinin münafıklar grubunda yazılacağı ifade edilmiştir. Münafıklık da bizim dinimizde itikat kategorisinin en kötü tanımlamasıdır. Suçların ahiretteki karşılığı zikredilirken münafıklar cehennemin en alt tabakasında olacağı belirtilmiştir. Kafir veya putperestler olacaktır demiyor, münafığın en altta olacağı belirtiliyor. Çünkü münafık kafir olmakla birlikte görünüşte kendisini Müslüman olarak lanse ediyor. O yüzden en ağır suçlardan birisi kabul edilmiştir. İşte 3 cumayı mazeretisiz terk eden kişilerde münafıklar grubunda zikredilir diyerek Cuma’nın ve içindeki namazın ne kadar önemli olduğu vurgulanıyor.” Muhtelif hadis ve rivayetlerde duaların kabul edileceği 5 zaman diliminden bir tanesinin de Cuma Namazı saati olduğunu kaydeden Hamza Küçük, fıkıh alimlerinin Cuma günü çalışmanın caiz kazancın helal ancak Cuma Namazı kılındığı sürede çalışma ve elde edilen kazancın haram olduğu konusunda ortak görüşe sahip olduklarını dile getirdi.(Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık