);*} “İşçi ile işveren birbirine sahip çıkmalı”

“İşçi ile işveren birbirine sahip çıkmalı”

İş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenin tedbirleri almak zorunda olduğunu, işçinin de üzerine düşeni yapmak zorunda olduğunu ifade eden Yol-İş Sendikası Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ali Alkan, “İşçi ve işveren birbirine sahip çıkması gerekiyor” dedi

“İşçi ile işveren birbirine sahip çıkmalı”

İş sağlığı ve güvenliği konusunda işverenin iş sağlığı için gereken bütün tedbirleri almasının zorunlu olduğunu ifade eden Yol-İş Sendikası Konya 2 Nolu Şube Başkanı Ali Alkan, işçilerinde üzerine düşeni yapmasının önemli olduğunu kaydetti. Devletin denetleme konusunda daha etkili olması gerektiğini söyleyen Alkan, işçi ve işverenin birbirine sahip çıkması gerektiğinin altını çizdi. Alkan, iş kazalarının toplum olarak üzüntüye neden olduğunu belirtti. Konya, Niğde, Aksaray ve Karaman’da bölgesel çalıştıklarını söyleyen Alkan, özel idare ve bayındırlık alanlarında çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

“İŞVEREN İŞ SAĞLIĞINI SAĞLAMAK ZORUNDADIR”

Yol-İş Sendikası’na bağlı özel idarelerde çalışan kişilerin mahalle yolu asfalt çalışmasında görevli olduğunu dile getiren Başkan Ali Alkan, aynı zamanda mahallerin yol ve birtakım alt yapı çalışmalarında da işlerin yapıldığını söyledi. Asfalt çalışması yanı sıra bu çalışmaları yapacak makinelerin tamirat ve bakımında çalışan kişilerinde Yol-İş Sendikası’na bağlı olduğunu aktaran Alkan, “Asfalt işi yapan işçilerimiz için iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınması gereken bazı önlemler alınması gerekiyor. Bu alanda özellikle işçilerimiz akciğer ile ilgili meslek hastalıklarına yakalanıyor. Bunun önüne geçmek veya zararı en aza indirmek için birtakım önlemler alınması gerekiyor. İşverenler bu konuda işçilerimizin maske ve eldiven gibi donanımları temin etmek zorundadır. İş sağlığı ve güvenliği alanında bilinçli olan işletmelerde bu tedbirleri görüyoruz. İşçilerimiz 6 ayda 1 kontrolleri yapılıyor ancak istemedende olsa bu hastalıklara yakalanan işçilerimiz de bulunuyor. Bu hastalıklar yaşanıyorsa işyerleri işçilerimizi Meslek Hastalıkları Hastanesi’ne gönderiyor” dedi. Asfalt işi yapan işçilerin yanı sıra bu işlerde çalışan makinelerin tamiri ve bakımının yapıldığı atölyelerde de çalışan işçilerin bulunduğunu kaydeden Ali Alkan, bu araçların ekskavatör, greyder, dozer ve büyük kamyonlar olduğunu dile getirdi. Atölyelerde çalışan işçilerin de iş güvenliği ile ilgili tedbirlerin alınmasının önemine değinen Alkan, “Atölyelerde çalışan arkadaşlarımızın iş kazası yaşamaması için önlemler alınması gerekiyor. İşveren, işçilerin üzerine ağır makinelerin düşmemesi veya kaynak yapımında yanma olayının yaşanmaması için iş güvenliğini zorunlu kılan araç ve gereçleri bulundurmak zorundadır. Bu işçilerimiz için özel ayakkabı ve asit yakmaması için önlükler var. Eğer iş güvenliği sağlanırsa işçinin verimli çalışması sağlanır. Üretim konusunda işçi ne kadar verimli ise çalışma konusunda kar o kadar artar. Bunun tersi olursa işçinin ruhsal sağlığı bozulur” ifadelerini kullandı. İş sağlığı ve güvenliği konusunda iş veriminin düşmemesine önem verilmesinin doğru olacağını aktaran Başkan Alkan, gerekli tedbirlerin alınmaması halinde yaralanma ya da ölümlü kazalara neden olunacağını belirtti. Bu durumların daha sonra hukuki cezalara ve işyerinde soruşturmalara neden olacağını kaydeden Alkan, sonuç olarak işyerine ağır cezaların yükleneceğini, bu durumunda hem işçiyi verimden düşüreceğini hem de işverenin zaman kaybına uğrayacağını anlattı. Alkan, olumsuzlukların işçi-işveren arasında güven kaybına bile neden olabileceğinin altını çizdi.

İŞÇİLER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

İş kazaları konusunda en fazla kazanın inşaatlarda gerçekleştiğini söyleyen Başkan Ali Alkan, bütün tedbilerin alınmasına rağmen istenmeden kazaların yaşandığını belirtti. İnşaat işçilerinin önlük, ayakkabı, gözlük ve baret gibi tedbirleri uygulamak zorunda olduğunu anlatan Alkan, işverenlerin üzerine düşeni yapmasına rağmen bazı işçilerin uygulamada hatalar yaptığını aktardı. Bu durumun hem işveren hem de işçiye zarar verdiğini anlatan Alkan, “Son yıllarda inşaatlarda bu algının yıkıldığını düşünüyoruz ama devam eden olayların da olduğunu biliyoruz. Bu konuda işveren ‘İşçiye giymesi gereken bareti aldım, gözlüğü ve ayakkabıyı verdik ama giymiyor’ diyor. Bu durum biraz bilince yol açtı ve bir nebze olumsuzlukların önüne geçildi ancak yeterli değil. Tedbirleri almak yeterli değil, gerekirse işveren zorla giydirmeli. İş müfettişleri denetime geldiği zaman bakıyor, gereken tedbirleri görmüyor ve büyük cezalar yazılıyor. Cezalar yazılınca işveren işçiyi kontrol ediyor. İşveren işçiye, ‘Senin yüzünden ben ceza yemek istemiyorum’ diyor ve bu söz işvereni cezadan, işçiyi de en kötü ihtimal yaralanmadan kurtarıyor” diye konuştu. İşçilerin çoğu zaman ‘Bana birşey olmaz’ düşüncesiyle hareket ettiğini, bu düşüncenin yanlış olduğunu belirten Ali Alkan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda Avrupa’da yaşananlara dikkati çekti. Avrupa’da iş sağlığı ve güvenliğine büyük önem verildiğini, misafir olarak işyeri gezisinde bile misafirlere gerekli önlemlerin alındığını belirten Alkan, olabilecek iş kazasında mağdur olunmamasına dikkat edildiğini ve işçilerin de olması gerekeni yerine getirdiğini söyledi.

İŞÇİ-İŞVEREN BİRBİRİNE SAHİP ÇIKMALI

İş sağlığı ve güvenliği konusunda kimi zaman işverenin kimi zamanda işçinin önemsemediğini anlatan Alkan, bu durumun iş kazalarına davetiye çıkardığını ve iş kazalarının insanları üzdüğünü belirtti. İş kazalarının işçinin sağlığını ve işverenin de verimini düşürdüğünü dile getiren Ali Alkan, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin yerine getirilmesinin mağduriyetlerin önüne geçeceğini söyleyen Alkan şunları kaydetti: “İş sağlığı ve güvenliği konusunda yasal eksiklikler bulunmuyor. Burada yasayı uygulaması gereken işveren, kontrol etmesi gereken de devlettir. Çıkmış olan yasanın uygulanmadığına şahit oluyoruz. Özellikle ölümcül iş kazalarının olduğu yerler inşaatlar. Burada işvereninde işçinin de eksiği var. İşçi alınmış tedbirleri zaman zaman uygulamıyor. İşveren de müfettişin geleceği haberini alıyor ve kendisi sıkıntı yaşamayacak şekilde hareket ediyor. 50 kişilik yerine 20 kişiye baret alıyor. Bunun gibi hile yollarına da başvuruluyor.” İşveren ve işçinin ceza aldıktan sonra durumun ciddiyetinin farkına vardığını kaydeden Alkan, “İşçi ve işveren birbirine sahip çıkmalıdır. Bu konuda iş güvenliği uzmanları ve hekimler de var. Onlar da bu olayın içerisine girerek görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. İşveren kontrol etmelidir, devlette nasıl aile babası kontrollü ise kontrolünü yapması gerekiyor” sözlerini kullandı.(Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık