);*} Hakİş Genel Başkanı Arslan: Kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik
Reklamı Geç
10 saniye kaldı

Hakİş Genel Başkanı Arslan: Kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik

Hakİş Genel Başkanı Arslan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk ile görüşmesine ilişkin, Kadro alamayan kamudaki arkadaşlarımızın kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik. dedi.

Hakİş Genel Başkanı Arslan: Kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik

GAZİMAĞUSA (AA) Hakİş Konfederasyonu ve Hizmetİş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, KKTCnin İskele bölgesindeki bir otelde düzenlenen Hizmetİşin Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısının açılışında, KKTCnin kuruluşunun 35inci yıl dönümünü kutladı.

Hakİş olarak KKTCyi Türkiye Cumhuriyetinden ayrı görmediklerini belirten Arslan, KKTCnin yaşadığı sorunları kendi sorunları, yaşadığı güzellikleri de kendi güzellikleri olarak hissettiklerini söyledi.

Hiç kimsenin Kıbrıs Türkleri ile Türkiyedeki Türkleri asla ayırmayı başaramayacağını vurgulayan Arslan, şöyle konuştu.

Bunun için bedel ödemeye, fedakarlık yapmaya, birlikte mücadele etmeye kararlıyız. Bu topraklar tarih boyu olduğu gibi bundan sonra da Anadolunun, Anadoluda yaşayan insanların bir parçası olarak kalmaya devam edecek. Her ne kadar içeriden ve dışarıdan bu kardeşliğimizi, bu dostluğumuzu, bu dayanışmamızı engellemeye çalışanlar çıksa da bunlar iki bir taraf için bir şey ifade etmeyen basit hususlar. O yüzden adadaki kardeşlerimizle dayanışmamızı daha da artıracağız.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, Türklerin adadaki sorunlarının çözümü konusunda daha fazla gayret göstermesini istiyoruz. Var olan sorunların çözümü konusunda Türkiye Cumhuriyetinin kaynaklarını daha fazla seferber etmesini istiyoruz. Adada yaşayan kardeşlerimizin uluslararası tanınırlığını da sağlayacak güçlü bir cumhuriyet olması konusunda da üzerimize düşen sorunluluğu üstlenmemiz gerekiyor.

Konfederasyonların bağlı KKTC KamuSenin kendileri için bir sendikanın ötesinde anlam taşıdığını ifade eden Arslan, Kıbrıstaki bağımsızlık mücadelesinin en önemli kilometre taşlarından birinin KamuSen olduğuna değindi.

Geriye dönülmeyecek bir başarıyı elde ettik

Mahmut Arslan, kamudaki taşeron işçilerin kadroya alınmasını Türkiye Cumhuriyetinin tarihindeki en önemli reformlardan biri olarak gördüklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

Bu büyük fotoğrafın içerisinde eksiklikler var, bunları da giderme konusunda ayrı bir mücadeleyi aynı azim ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Elbette isteğimiz taşeronla ilgili kararnamenin talep ettiğimiz bütün yönleri kapsaması şeklindeydi ama bu gerçekleşmedi. Yine de bütün eksiklilerine rağmen bugün taşeron konusunda geldiğimiz noktanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim. Unutmayın, Sayın Ahmet Davutoğlunun taşeron işçiler için açıkladığı çözüm Özel Sözleşmeli Personel statülü çözümdü.

Maliye Bakanlığı bu çözümün tanıtımına kadar tüm hazırlıklarını yapmıştı. Bu bizim için karanlık bir noktaydı. Bugün geldiğimiz noktayı incelediğimizde eksiklerine rağmen, hatalarına rağmen biz Özel Sözleşmeli Personel çözümünü çöpe attırdık. Aynı partinin bir başka hükümetiyle her şeyi yeniden inşa ettik. Bunu asla unutmayalım, bunu unutursak haksızlık ederiz, hem Sayın Cumhurbaşkanına hem de bu konuda mücadele eden arkadaşlarımıza. Biz artık geriye dönülmeyecek bir başarıyı elde ettik. Kamu işçiliğini yeniden inşa ettik. Bugün başka bir yerdeyiz.

Üç yıllık geçiş sürecinin değiştirilmesini talep ettik

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile geçen hafta dört saat süren bir görüşme yaptıklarını bildiren Arslan, görüşmede kadroya geçen taşeron işçilerin sorunlarını, kadroya alınmayan taşeron işçiler ile geçici ve mevsimlik işçilerin durumunu gündeme getirdiklerini belirtti.

Bakan Selçuka Hakİşin uzun süredir üzerinde çalıştığı Çalışma Hayatı Genel Raporu ile taşeron konusundaki ayrıntılı raporu sunduklarını aktaran Arslan, şu bilgileri verdi:

Temel olarak taşeron işçilerin Kararnamede yer alan üç yıllık geçiş sürecinin 1 Ocak itibarıyla değiştirilmesini talep ettik. Kamu sözleşmelerine taşeron işçilikten kadroya geçen arkadaşlarımızın da kamu sözleşmeleri kapsamına alınarak yeni bir yaklaşımın önünün açılmasını istedik. Kadro alamayan kamudaki arkadaşlarımızın kadro sorununun ivedilikle çözülmesini istedik. KİTlerde arkadaşlarımızın bu kapsamın içerisine alınarak aynen kamudaki taşeron işçi arkadaşlarımızla aynı statünün sağlanıp, kadrolarının verilmesini talep ettik.

Bakanlar Kurulu tarafından özellikle KİTlerdeki taşeron işçilerle ilgili getirilen düzenlemenin doğru ve adil olmadığını, bunun değiştirilmesini ve mevcut kadro kararnamesinin uygulanmasını istedik. Geçici ve mevsimlik işçilerle ilgili gelinen durumunun çok önemli olduğunu ancak buna belediyelerin de dahil edilmesini istedik. Belediyedeki çalışanlar için de ilave tediyenin uygulanmasını talep ettik.

Mahmut Arslan, görüşmeye dair, Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı da dahil bütünüyle asgari ücretin masa yatırılmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk. ifadelerini kullandı.

Görüşmede yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti de gündeme getirdiklerini aktaran Arslan, Asgari ücretin ekonomik sıkıntıların getirdiği zorlukları aşabilecek oranda olması ile Asgari Ücret Tespit Komisyonunun yapısı da dahil bütünüyle asgari ücretin masa yatırılmasını talep ettik. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun antidemokratik, işçileri temsilden uzak yapısının daha katılımcı bir yapıya kavuşturulmasıyla ilgili önerilerimizi sunduk. diye konuştu.

Bu algıyı bozmak bize düşüyor

Kadroya geçen taşeron işçilerin çalışmadığı yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti:

Ne yazık ki Sayın Bakanımız da dahil pek çok kamu görevlisi ve siyasetçi bu algıdan etkilenmişler. Taşeron işçilikten kadroya geçenlerin yeterince çalışmadıklarını, kamu hizmetlerinin aksadığı şeklinde bir algı oluşturuluyor. Bunu yapanların taşeron işçilerin kadro almasını istemeyen çevreler oldukları belli, kızgınlıkları, itirazları ve rahatsızlıkları var. Bir kısım çevreler de gerçeği görmeden, bilmeden, anlamadan bu insanların üzerine haksız bir şekilde gitmeye devam ediyorlar. Yetersiz personelin faturasını daha fazla çalışarak yerine getirmeye çalışan insanların çalışmadığını söylemek büyük bir haksızlıktır. Bu algıyı bozmak bize düşüyor.

Toplantıya, Öz Gıdaİş Sendikası Genel Başkanı Mehmet Şahin, Öz Taşımaİş Genel Başkanı Mustafa Toruntay, KKTC KamuSen Genel Başkanı Metin Atanın da aralarında olduğu Hakİşe bağlı sendikaların genel başkanları, Hakİş Genel Sekreteri Osman Yıldız, Hizmetİş Sendikası Kurucu Genel Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ile Hizmetİşin şube başkanları katıldı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık