);*} Fiili hizmet zammında kısıntı

Fiili hizmet zammında kısıntı

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda gerçekleşen değişiklikle kanunun 40’ıncı maddesinde belirtilen mesleklerin fiili hizmet zammında kısıntıya gidildi

Fiili hizmet  zammında kısıntı
  • 31 Aralık 2017, Pazar 14:08

5510 sayılı Kanunda gerçekleşen değişiklikle fiili hizmet zammına tabi olan işyerlerinde çalışan sigortalıların tatil veya yıllık izin gibi ayın bazı günlerinde fiilen çalışmayarak riske maruz kalmadığı belirtiliyor. Çalışmama durumunun da fiili hizmet zammı kapsamında değerlendirilmediği kaydediliyor. Bu durumun Basın Kartı Yönetmeliğine göre basın ve gazetecilik  mesleğinde çalışanların yıpranma hakkını etkilediği tartışılıyor. Konuya ilişkin Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, gazetecilerin yıpranma payı konusunda SGK tarafından Ekim ayı itibariyle getirilen düzenlemenin kabul edilemez olduğunu açıklamıştı. Bunun yanı sıra kısıntı meslek örgütlerini de harekete geçirdi.

40’INCI MADDEDEKİ MESLEKLER ETKİLENİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu Ekim ayı içerisindeki getirdiği düzenleme ile fiili zimet zammında kısıntıya gitmeye neden oluyor. Kısıntıdan Basın Kartı Yönetmeliğine göre basın ve gazetecilik  mesleğinde çalışanların yanı sıra cam fabrika atölyelerinde çalışanlar, Demir ve çelik fabrikaları ile çimento fabrikalarında çalışanlarında etkilendiğini ifade eden Konya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, “5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında fiili hizmet süresi zammına tabi olan işyerlerinde çalışan sigortalıların çalışılan ayın bazı günlerinde kapsam dışı işlerde geçen süreleri ile kapsamda olan işlerde fiilen çalışmayarak risklerine maruz kalmadıkları 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunda belirtilen tatil günleri ile yıllık izin, ücretsiz izin, ücretli izin, sıhhi izin ve eğitim kurs süreleri 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında değerlendirilmemektedir. Bu çerçevede, 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamındaki işyerlerinden Kurumumuza aylık prim ve hizmet belgesiyle yapılan fiili hizmet süresi zammı kapsamındaki bildirimler için 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan tablonun (10) numaralı sırasında olanlar hariç olmak üzere yukarıda açıklandığı şekilde tatil, izin, kurs veya iş öncesi veya sonrası hazırlık süreleri hariç tutularak e-bildirge programında her ay için azami 26 gün kontrolü konulmuş olup, aynı işyerinden farklı belge türleri ile toplamda 30 günden fazla hizmet bildirilmemesi gerekmektedir (örneğin; (01) nolu belge türü ile 4 gün, (32) nolu belge türü ile 26 gün gibi).  Sigortalıların sosyal güvenlik haklarını sorunsuz bir şekilde elde etmeleri bakımından işverenlerimizin 5510 sayılı Kanunun 40’ıncı maddesi kapsamında değerlendirilmemesi gereken sürelerini doğru belge türleri ile bildirmeleri hususunda gerekli hassasiyeti göstermelerini önemle rica ederiz.” açıklamasını hatırlattı. Yapılan düzenlemeden 40’ıncı madde bulunan bütün meslekleri etkilendiğini dile getirdi.(Mustafa KARAKAYA)

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık