Otomatik BESte yeniden bir düzenleme gündemde

SPK Başkanı Ertaş, Otomatik BESte yeniden bir düzenleme gündemde. Biliyorsunuz şu anda 3 milyonun biraz üzerinde katılımcı sayısı var. Yüzde 50 ayrılma oranı. dedi.

Otomatik BESte yeniden bir düzenleme gündemde
  • 17 Kasım 2017, Cuma 12:24

İSTANBUL (AA) Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) yeniden bir düzenlemenin gündemde olduğunu belirterek, Biliyorsunuz şu anda 3 milyonun biraz üzerinde katılımcı sayısı var. Yüzde 50 ayrılma oranı. Ayrılanları da sisteme çekecek yeni bir çalışma yakın zamanda kamuoyuna tanıtılacak. dedi.

Ertaş, yeni çalışmayla kısa sürede 12 milyon yeni katılımcıyı sisteme dahil ederek daha yüksek rakamlara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi kapsamında Düzenlemelerin Sermaye Piyasasındaki Yansımaları başlıklı panel gerçekleştirildi.

TSPB Başkanı İlhami Koçun moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde konuşan Ertaş, her geçen yıl artan küresel borçlanmaya değinerek, 2000 yılında 87 trilyon dolar olan küresel borç stokunun halihazırda 225 trilyon dolara ulaştığını bildirdi.

Küresel ekonominin 225 trilyon dolarla ilerlemeye çalıştığını aktaran Ertaş, en borçlu ülkenin Japonya olduğunu, bu ülkenin milli gelirinin 4 katı kadar borcunun bulunduğunu söyledi.

Ertaş, 20022007 döneminde dünya büyüme ortalamasının yüzde 4,8, 20082017 döneminde de yüzde 3,3 olduğunu, kriz öncesinin hala çok gerisinde kalındığını anlattı.

Sıkıntının sadece büyümede olmadığını dile getiren Ertaş, küresel ticaret artışında da hala kriz öncesi rakamların yakalanamadığını bildirdi.

Ertaş, gelişmekte olan ülkelerin borç yükü açısından bir nebze de olsa daha iyi durumda olduğunu kaydederek, Türkiyenin milli gelirine kıyasla sahip olduğu borç yükü ile bu alanda çok iyi durumda olduğunu aktardı.

Türkiyenin kamu borç stokunun milli gelire oranının 2002 yılında yüzde 177 iken bugün itibariyle yüzde 30un altına indiğini aktaran Ertaş, Türkiye, hem AB hem de OECD ülkeleri arasında kamu borcu oranı en düşük ülke durumunda. diye konuştu.

SPK izniyle Avrupada halka arz yapabiliyorsunuz

Ertaş, SPKnın faaliyetlerinden bahsederek, ismi duyulmayan bazı yatırım araçlarını piyasaya kazandırdıklarını söyledi.

Türk şirketlerinin SPK izniyle herhangi bir Avrupa ülkesinde hisse senedi halk arzı gerçekleştirebildiğini kaydeden Ertaş, Bu çok önemli. Bu izni geçen yıl aldık. Türkiyede SPK izni alan şirketimiz Avrupada halka arz yaparak finansman sağlayabilecek. dedi.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sisteminde (BES) yeniden bir düzenlemenin gündemde olduğunu dile getiren Ertaş, Biliyorsunuz şu anda 3 milyonun biraz üzerinde katılımcı sayısı var. Yüzde 50 ayrılma oranı. Ayrılanları da sisteme çekecek yeni bir çalışma yakın zamanda kamuoyuna tanıtılacak. Dolayısıyla çok kısa sürede 12 milyon yeni katılımcı sisteme dahil edilerek daha da yüksek rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz.

Borsa İstanbulun halka arzı

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise Borsa İstanbulun halka arzına ilişkin bir soru üzerine şunları söyledi:

Borsanın halka arzında kararlıyız ve bu stratejik hedef doğrultusunda devam edeceğiz. Tabii SPKnın merkezinde bir kurulun halka arzı diğer kurullardan daha fazla özen gerektiriyor. Merkezde olan bir kurumun finansal anlamda mali tabloları, tüm projeksiyonları öngörülebilirliği asgari düzeyde yakalamalı. Bizim tüm projeksiyonların arkasında durabilmemiz lazım.

Karadağ, matematiksel ve teknik anlamda, finansal mühendislik anlamında arkasında durabilecekleri bir arz olması gerektiğini kaydederek, herkesin çocuklarına bırakabileceği bir hisse dizayn etmeleri gerektiğini aktardı.

Türkiye ekonomisinin gelişen piyasalara göre biraz daha dalgalı olduğunu dile getiren Karadağ, öngörülebilirliğin öneminden bahsetti.

Karadağ, Borsanın halka arzında onun için çalışıyor ve savaşıyor olacağız. Aracılık sektörümüzle beraber çalışıyoruz. Hem Takasbanktaki hem Borsadaki hisselerimizin alımına yönelik sektörümüzün taleplerini karşılamak ve hissemize olan güveni yansıtmak için alım programları yaptık. dedi.

Halka arz oranını tamamen siyasi takdirin belirleyeceğini dile getiren Karadağ, Hedefimiz 2018 yılı ikinci yarısında halka arzı tamamlayabilmek. diye konuştu.

Belediyelerin halka arzı için görüşmelerimiz sürüyor

Karadağ, ilgili bir soru üzerine, Hem belediyelerin hem de kamunun diğer şirketlerinin doğru kurumsallaşmayla birlikte halka arz edilmesi en büyük isteğim. diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin birkaç şirket konusunda böyle düşüncesi olduğunu aktaran Karadağ, bu konuda eski başkan Kadir Topbaş ile defalarca konuştuğunu bildirdi.

Karadağ, belediyelerin ve kamunun diğer şirketlerinin halka arz edilmesine ilişkin belediyelerle çalışmalarının sürdüğünü sözlerine ekledi.

Muhabir: Uğur Aslanhan

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık