);*} KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Her Türk, Kıbrısa bir defa da olsa gelmeli

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Her Türk, Kıbrısa bir defa da olsa gelmeli

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Türk insanının buraya gelmesinin (ekonomik faydasının dışında) başka bir anlamı daha var. Buraya bir defa olsun gelmeli bütün Türkiye insanı. Bu, hedef olarak konulmalı. dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı: Her Türk, Kıbrısa bir defa da olsa gelmeli

LEFKOŞA (AA) KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTCnin güzelliklerinin çok olduğunu belirterek, Tabii Türkiyenin güzellikleri ile kıyaslamak kolay değil, Türkiye kültürüyle, doğasıyla, mutfağıyla çok çok zengin. Ama daha küçük ölçekte bizim de güzelliklerimiz çok var diye düşünüyorum. Türk insanının buraya gelmesinin (ekonomik faydasının dışında) başka bir anlamı daha var. Buraya bir defa olsun gelmeli bütün Türkiye insanı. Bu, hedef olarak konulmalı. dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından Türkiye ile KKTC arasındaki turizm faaliyetleri ve turist sayısını artırma, yeni destinasyonların açılmasını sağlama, seyahat acentalarına yeni fırsatlar sunma ve iş birliği protokolü imzalama amacıyla KKTCye bir gezi düzenlendi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB yönetim kurulu üyeleri, Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB) yetkilileri, Lefkoşadaki Cumhurbaşkanlığı Sarayında KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından kabul edildi.

Mustafa Akıncı, kabulde yaptığı açıklamada, çalışmaların verimli geçmesini temenni ederek, bu tip ilişkilerin çok önemli olduğunu vurguladı. Turizm ile eğitimin Kıbrısın iki lokomotif sektörü olduğuna işaret eden Akıncı, bu iki sektörün birbirini etkilediğini söyledi.

Akıncı, turizmin sadece ticaretten ibaret olmadığını ve getirilerinin yüksek olduğunu belirterek, Yurdumuza gelip de ülke insanını seven, çevresiyle, doğasıyla haşır neşir olan insanlar bir nevi gönüllü elçiniz haline geliyor. dedi.

Kıbrısa gelip burayı beğenen turistlerin sonraki yıllarda da ülkeyi ziyaret ettiğini aktaran Akıncı, turistin göreceği muamelenin ve halkla kuracağı bağların önemine işaret etti.

Aynı lisanı konuşmamız Türk turistler için büyük avantaj

Mustafa Akıncı, Türkiyenin kendileri için çok farklı bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye, çok farklı anlamları olan bir ülke. Hem tarihten gelen bağlarımız, kültürümüz, aynı lisanı konuşuyoruz. Bu anlamda da turizm için büyük avantaj. ifadelerini kullandı.

Kıbrısın 3 bin 300 kilometrekarelik küçük bir ülke olduğunu aktaran Akıncı, şöyle devam etti:

Gerçekten güzelliklerimiz çok. Tabii Türkiyenin güzellikleri ile kıyaslamak kolay değil, Türkiye kültürüyle, doğasıyla, mutfağıyla çok çok zengin. Ama daha küçük ölçekte bizim de güzelliklerimiz çok var diye düşünüyorum. Onları paylaşmak, öncelikle Türkiyeden gelecek olan insanımızla... Bu konuda biz hep üçüncü ülkelerden gelsin, tamam gelsin, döviz getirsin ama Türk insanının buraya gelmesinin başka bir anlamı daha var. Buraya bir defa olsun gelmeli bütün Türkiye insanı. Bu, hedef olarak konulmalı.

Akıncı, Türkiyeye gelen yabancı turistlerin paketlerine Kıbrısın eklenmesine yönelik bir değerlendirmeye ilişkin, bunun çok önceden planlanması ve pakete konulması gerektiğini söyledi. Bu durumun zor olduğunu aktaran Akıncı, iyi planlanması, tanıtılması ve uygun fiyat sunulması halinde başarılı olabileceğini söyledi.

KKTCye yeni seferler başlayacak

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, bir gazetecinin Hava yolu şirketlerinden yeterli desteği buluyor musunuz? şeklindeki sorusu üzerine, bu şirketlerin daha yapacakları şeyler olduğunu söyledi.

Zaman zaman fiyatların yüksek olduğundan ve seferlerin eksikliğinden yakınıldığını anımsatan Akıncı, yakında Türkiyenin farklı şehirlerinden KKTCye seferlerin başlayacağını ve ek seferlerin düzenleneceğini bildirdi.

Akıncı, KKTCye ulaşımın hava yolu ile olduğunu anımsatarak, bu konudaki sorunların aşılacağını, yeni terminallerinin bitmek üzere olduğunu, daha fazla uçağı barındırabileceklerini söyledi.

Ülkenin yeterli yatak kapasitesi olup olmadığına ilişkin bir soru üzerine Akıncı, şunları kaydetti:

Benim bildiğim kadarıyla 1975te, yani harekattan hemen 12 yıl içerisinde binbin 200 yatak kapasitesinden şimdi 25 bin yatak kapasitesine ulaşmış durumdayız. Yataklarımızın kalitesi de, 5 yıldızlı otellerimizin sayısı da arttı. Devam eden yatırımlar da var. Yani yatak kapasitesinde bir sıkıntı yok. Ben size samimiyet ile şunu söyleyeyim; bizim ülkemizde doğal güzellikler, tarihi güzellikler, güzelim Akdeniz mutfağı, insanlarımızın sevecenliği... Bizim halletmemiz gereken bir sorunumuz var ama... Çevreye karşı daha duyarlı olmalıyız.

Akıncı, yabancı turistlerin ülkelerinden buraya beton binalar görmek için gelmeyeceğini ifade ederek, Girnenin beton yığını haline geldiğini, ellerindeki, çok değerli olan tarihi ve kültürel eserleri, çevreyi, dokuyu korumaları gerektiğini söyledi.

Türk ve yabancı turist sayısını artırılmasını ele alacağız

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da Kıbrısı ziyaret eden yabancının, sadece döviz girdisi ve ülke ekonomisine katkı dışında, fiziki olarak KKTCnin tanınması anlamına da gelen bir işlevi yerine getirdiğini belirterek, Dolayısıyla KKTCde yabancı turisti çok önemsiyoruz. Bununla ilgili çalışmalar ve önümüzdeki yıla ilişkin program yapmak üzere ziyarette bulunduk. dedi.

KITSAB Başkanı Erkan Kilim ise burada, TÜRSAB ile iş birliği, yerli ve yabancı turist sayısını artırmak için protokol imzalayacaklarını bildirdi.

Türkiyeden gelecek turist sayısının yanı sıra tur operatörlerinin Türkiye paketlerine KKTCyi nasıl ekleyeceklerini konuşacaklarını ifade eden Kilim, bu ve benzeri konuları ele alacaklarını sözlerine ekledi.

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, kabul sonrası günün anısına Cumhurbaşkanı Akıncıya hediye takdim etti.

KKTCnin 2019 hedefi 1,5 milyon turist

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, TÜRSAB yönetim kurulu üyeleri, KITSAB ve KITOB yetkilileri, Lefkoşadaki Turizm ve Çevre Bakanlığı binasında KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, tarafından kabul edildi.

Kabulde konuşan Fikri Ataoğlu, TÜRSAB yetkililerine teşekkür etti. Ülkelerin kuruluşları arasında imzalanacak protokol ve Türkiyede KKTC tatil paketlerinin satışında taksit sayısının 12ye çıkarılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Ataoğlu, ana vatan Türkiyeye gelen yabancı turistlerin KKTCye getirilmesiyle ilgili görüşmelerin sürdürüldüğünü, niyet olması halinde her şeyin gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Ataoğlu, Önümüzdeki süreçte ana vatan Türkiyeye gelecek turistlerin kısa süreli de olsa KKTCye gelmesi oldukça önemli. dedi.

Mevcuttaki iş ve fikir birliğinin sürdürülmesi temennisinde bulunan Ataoğlu, Kıbrısta turizmde ciddi adımlar atıldığını ve önemli yatırımların hayata geçirildiğini ifade etti.

Bu süreçte Kıbrısta hayata geçen değerli yatırımları dünyaya meydan okuyan yatırımlar ve yatırımcılar olarak nitelendirdiklerini belirten Ataoğlu, Bu yatırımcı ve yatırımlar varsa KKTC de dünya pastasından pay alacak. dedi.

Taleplerimize her zaman olumlu dönüş aldık

Fikri Ataoğlu, KKTCnin tanıtımı için yaptıkları çalışmalara değinirken, tüm fuarlara katılmaya ve uluslararası etkinliklerde Kıbrısın bayrağını dalgalandırmaya çalıştıklarını ifade etti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptıkları koordineli çalışmalara işaret eden Ataoğlu, taleplerine her zaman olumlu dönüş aldıklarını, bugüne kadar ne talep ettilerse olumsuz bakılmadığını aktardı.

İlgili kurum ve kuruluşlarla el ele verdiklerini, beraber olunca başarılamayacak bir şey olmayacağını belirten Ataoğlu, Burası kendi yeriniz. Ana vatanımız da bizim hiçbir davet almadan gidebileceğimiz bir yer. dedi.

Ataoğlu, KKTC için tatil satışlarına Türkiyede 6 taksit uygulandığını, bunun 12 taksit olması için yaptıkları girişimleri anlattı.

Turist başına düşen geliri bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ataoğlu, bir soru üzerine, Kıbrısa geçen yıl gelen turist sayısının 1,2 milyon civarında olduğunu ve bu turistlerden 965 milyon dolar gelir elde ettiklerini bildirdi.

Bu yıl hedeflerinin 1,5 milyon turist olduğunu belirten Ataoğlu, şöyle devam etti:

Bu hedefimize ulaşmamıza katkı sağlayacak olan, nisan ayı itibarıyla AnadoluJetin belirli yerlerden sefer koymasından ümitliyiz. Yine onun dışında geçen yıl AlanyaGirne arası, havanın müsait olduğu süre içerisinde, gemi seferleri başlattık. Bu yıl aynı düşünce içerisindeyiz ve onun da çalışmasını yapıyoruz. Hem AnadoluJetin hem de gemi seferlerinin devreye girmesi, 1,5 milyon turist sayısına ulaşmak için ciddi bir adım olacak. Gelirin de aynı oranda artmasını hedefliyoruz.

Ataoğlu, geçen yıl Türkiyenin bazı illerinde ülkelerinin tanıtımını gerçekleştirdiklerini, bu tanıtımlar sonrası gelen turist sayısının arttığını gördüklerini ve organizasyonlara başka illerde de devam edeceklerini bildirdi.

Kıbrısa gelen turistlerin yüzde 6570inin Türk olduğunu aktaran Ataoğlu, Bu tanıtımlarla ülkemizi ziyaret eden toplam turist sayısı içerisindeki Türk turistlerin oranını yüzde 80e çıkarmak istiyoruz. dedi.

Türk turistler dışında ağırlıklı olarak İngiliz ve Alman pazarından ziyaretçi ağırladıklarını ifade eden Ataoğlu, turist başına düşen gelirlerinin 750800 dolar olduğunu, bunu bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

12 taksitte pozitif gelişmeler var

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya da seyahat acenteleri olarak, ülkeleri ve vatanları saydıkları Kıbrısa neler yapabilecekleri konusunda birlikte çalışacaklarını söyledi.

Türkiyedeki KKTC (tatil) satışlarına 12 taksit uygulanması konusunda girişimlerimizi yaptık diyen Bağlıkaya, bu hafta pozitif neticelenmesini umduklarını kaydetti.

Bağlıkaya, Ona karşılık da Türk tur operatörleri ve seyahat acentelerinin ufak tefek bazı istekleri var. Onları da size ileteceğiz, ele alacağız. Türk tur operatörleri, 12 taksit olmasında bir sıkıntı görmüyorlar. Ancak kredi kartı komisyonları ile ilgili ciddi sıkıntı var. Bu konuyla ilgili önerilerimiz var. şeklinde konuştu.

KITSAB Başkanı Erkan Kilim ise amaçlarının birlikte, el ele KKTCye daha çok turist getirmek olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Bağlıkaya, günün anısına Bakan Ataoğluna hediye takdim etti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
yukarı çık